Yeşil otellerin tercih edilmesinde doğa dostu tutumların etkisi: Bir uygulama
The effect of nature friendly attitudes in the choice of green hotels: An application
- Tez No: 546418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR BÜYÜKER İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğal kaynakların ve çevresel öğelerin turizmin sürdürülebilirliği için çok önemlidir. Çevresel kirliliğin ve küresel ısınmanın artması tüketicilerde çevreye karşı bir hassasiyet oluşturmuştur. Bu hassasiyet tüketicilerin satın alma davranışları sırasında ürün ve hizmetlerin çevresel etkilerine dikkat etmelerine neden olmuştur. Turizm işletmeleri tüketicilerde artan bu hassasiyete karşı kayıtsız kalmamak ve aynı zamanda rakiplerinden farklılaşmak için yeşil pazarlama uygulamalarına yönelmiştir. Turizm işletmelerinde yeşil uygulamaların ürünü olan yeşil oteller, tüketicilerin hizmetine sunulmuştur. Çalışmanın amacı, tüketicilerin çevre dostu otellere yönelik düşünceleri ve satın alma davranışı sırasında yeşil otellerde kalma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu noktadan hareket ederek araştırma, Antalya bölgesinde yeşil otellerde konaklayan müşteriler üzerinde yürütülmüştür. Bu doğrultuda, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada, Antalya bölgesindeki yeşil yıldıza sahip beş yıldızlı otellerde konaklayan 227 müşteriden toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, çevre dostu otellere yönelik düşünceleri ve kalma niyetleri arasında istatistiksel ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca turizm işletmelerin sürdürülebilir rekabette avantaj yakalamak için uygulanan yeşil pazarlama stratejilerinin tüketici satın alma davranışları üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural resources and environmental elements are pretty important for sustainability of tourism. Increasing of environmental pollution and global warming has created sensitivity among consumers about environment. During purchasing behaviour of consumers, the sensitivity ensures caring environmental effects of products and services. Touristic facilities have been orientated to green marketing practices for not to be apathetic for this increasing sensitivity and differentiate from rivals. The green hotels, which are the products of green practices, are offered to consumers. The aim of the work is analyzing the relation between the thoughts of consumers about green hotels and accommodation intentions in green hotels during purchasing behaviour. From that point, the research was conducted on customers of green hotels in Antalya Region. Questionnaire forms, one of quantitative research method, were used in this research. The data, which was obtained from 227 customers who accommodate in five star hotels that have green star, was analyzed with SPSS. As a result of the search, statistical and meaningful relations were detected between thoughts about environmental friendly hotels and accommodation intentions of customers. Furthermore, the green marketing strategies, which are conducted to take advantage of sustainable rivalry for touristic facilities, were defined as positive and statistically meaningful on purchasing behaviours of consumers.