Rujların mikrobiyolojik analizi
Microbiological analysis of lipsticks
- Tez No: 877752
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kozmetik ürünler yapısal içeriklerinin uygunluğu sebebiyle mikrobiyal kontaminasyona elverişli ürünlerdendir. Kozmetik ürünlerden rujlar özellikle açıldıktan sonra dudağa temas, nefesle nemlenme ve çevresel etkileşim yolu ile kontaminasyona maruz kalmaktadır. Kişisel kullanım öncesinde hammadde, su, hazırlanma süreci, dağıtım vb. pek çok sebepten kaynaklı olarak farklı yollarla kontaminasyona maruziyet gerçekleşebilmektedir. Kozmetik ürünlerin üretimleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan kılavuz esasları dikkate alınarak yapılır. Çalışmada TİTCK' nın 22.06.2020 tarihinde yayınladığı“Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendirmesine İlişkin Kılavuz Sürüm 3.0”te yer alan mikrobiyolojik analiz yöntemleri esas alınarak ilgili analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma, çeşitli halk pazarlarından ve bijuterilerden temin edilen kullanılmamış 15 adet ruj örneğinin seri dilüsyonları hazırlanarak, mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Ruj örneklerinden mikrobiyal izolasyonlar yapılarak izolatlara kültürel morfolojik inceleme ve boyama yöntemleri uygulanmıştır. Bazı biyokimyasal test yöntemleri ile 3 numaralı örnekte Gram negatif bakteri, 2 numaralı örnekte Gram pozitif bakteri, 4 numaralı örnekte maya mantarı görünümü tespit edilmiştir. Kozmetik Yönetmeliğinin belirttiği mikrobiyolojik limitler ile ruj örneklerinde izole edilen mikroorganizmaların sayıca limit değerleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılan ruj örneklerinden 2, 3 ve 4 numaralı örneklerin toplam mikroorganizma sayısı limit değerlerin üzerinde bulunmuştur. Çalışma piyasada satılan ve hiç kullanılmamış ruj örneklerinde rastlanılan mikrobiyal kontaminatlar sebebiyle oluşabilecek sağlık risklerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cosmetic products are among the products that are susceptible to microbial contamination due to the suitability of their structural content. Lipsticks among cosmetic products are exposed to contamination through contact with lips, moisturizing with breath and environmental interaction, especially after opening. Before personal use, exposure to contamination can occur in different ways due to many reasons such as raw materials, water, preparation process, distribution, etc. The production of cosmetic products is carried out in accordance with the guidelines published by the Turkish Medicines and Medical Devices Agency. In the study, the relevant analyzes were carried out based on the microbiological analysis methods in the“Guideline on Safety Assessment in Cosmetic Products Version 3.0”published by the Turkish Medicines and Medical Devices Agency on 22.06.2020. Serial dilutions of 15 unused lipstick samples obtained from various public markets and bijouteries were prepared and microbiological analyzes were performed. Microbial isolations were made from the lipstick samples and cultural morphological examination and staining methods were applied to the isolates. By some biochemical test methods, Gram-negative bacteria in sample number 3, Gram-positive bacteria in sample number 2 and yeast fungi in sample number 4 were detected. The microbiological limits specified in the Cosmetic Regulation were compared with the limit values of the microorganisms isolated from lipstick samples. Of the lipstick samples compared, the total number of microorganisms in samples 2, 3 and 4 were found to be above the limit values. The study draws attention to the health risks that may occur due to microbial contaminants found in unused lipstick samples sold in the market.