Pediatri yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerde tükenmişlik, ruhsal bozukluklar ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between burnout, mental disorders and psychological resilience in nurses working in the pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 877754
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pediatri yoğun bakım ünitesi hemşireleri kritik çocuk hasta takibi ve yoğun bakım şartlarının zorlu olması gibi birçok faktörden dolayı fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmektedir. Pediatri yoğun bakım hemşirelerinde psikolojik dayanıklılığın yüksek olması ruhsal bozuklukların ve tükenmişliğin daha az görülmesine neden olabilir. Araştırma, pediatri yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin tükenmişlik, psikolojik dayanıklılık ve ruhsal bozukluk riski arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı ve ilişkisel türde olup 2023 Temmuz ve 2024 Şubat ayları arasında 167 pediatri yoğun bakım hemşiresinin katılımı ile yürütülmüştür. Veriler online olarak kişisel bilgi formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ve Genel Sağlık Anketi-28 (GSA-28) kullanılarak elde edilmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ve R programı ve MASS paketi ile analiz edildi. Tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis testi, çoklu karşılaştırmalar Duncan testi, Bağımsız iki örnek t testi ve Mann-Whitney U testi, Spearman's rho korelasyon ve Robust regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Pediatric intensive care unit nurses are physically and psychologically affected by many factors such as critical pediatric patient follow-up and harsh intensive care conditions. High psychological resilience in pediatric intensive care nurses may cause mental disorders and burnout to be less common. The research was planned to determine the relationship between burnout, psychological resilience and mental disorders of nurses working in the pediatric intensive care unit. The study was descriptive and relational in type and was conducted with the participation of 167 pediatric intensive care nurses between July 2023 and February 2024. Data were obtained using an online personal information form, Maslach Burnout Inventory (MBI), Adult Resilience Scale (PDS) and General Health Questionnaire-28 (GHQ-28). Data were analyzed with IBM SPSS V23 and R programs and MASS package. One-way variance analysis and Kruskal Wallis test, multiple comparison Duncan test, Independent two-sample t test and Mann-Whitney U test, Spearman's rho correlation and Robust regression analysis were used.