Jinekolojik muayene giysisinin geliştirilmesi mahremiyet algısı ve memnuniyet üzerine etkisinin belirlenmesi
Developing gynecological examination dress and determining its effect on perception of privacy and satisfaction
  1. Tez No: 797523
  2. Yazar: AYŞEGÜL MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın iki amacı bulanmaktadır. Birincisi; jinekolojik muayene giysisinin geliştirilmesi, ikincisi ise jinekolojik muayene giysisinin mahremiyet algısı ve memnuniyet üzerine etkisinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırma grubu olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçildi. Araştırmanın girişim grubuna jinekolojik muayene giysisi giydirilirken, kontrol grubunda ise araştırmanın yapıldığı sağlık kuruluşunun rutin uygulaması esas alınarak kadınların muayene sırasında hissettikleri mahremiyet ve memnuniyet algısı değerlendirildi. Araştırmanın örneklemini 01.02.2022-30.04.2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi jinekoloji polikliniklerine başvuran 150 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü hesaplamasında, araştırma kapsamına poliklinikte jinekolojik muayene yapılan her kadın dahil edileceği için evren sonsuz (n= ∞) alınmıştır. Örneklem hesaplama yöntemi olarak bağımsız iki grup için Mann Whitney U testi uygulanarak örneklem sayısı belirlenmiştir. G power 3.1.9.2 programı kullanılarak yapılan güç analizinde eşleştirilmiş gruplarda iki uçlu (two-tail) wpote3 testi önsel güç analizi yapılmıştır. Çalışmada en az orta düzey/derecede etki oluşturulmak istenmiş bu nedenle etki büyüklüğü 0.5, standart hata 0.05 (%95 güven aralığı) ve çalışmanın gücü/güç değeri 0.80 kullanılarak tek bir gruptaki örneklem sayısının en az 63 kişi olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak olası denek kaybı nedeniyle 5-10 kişi daha fazla olacak şekilde katılımcı sayısına ekleme yapılmıştır. Bu nedenle 75 girişim grubu, 75 kontrol grubu olmak üzere 150 kişiye ulaşılmıştır. Bulgular: Girişim ve kontrol grubu kadınların tanıtıcı ve obstetrik-jinekolojik özellikleri ile muayene beklentileri açısından gruplar arasında fark bulunmamış, grupların homojen dağıldığı saptanmıştır. Kontrol grubunda bulunan kadınların, jinekolojik muayene sırasında soyunmaktan utanç duyma, patolojik bir teşhis almaktan korkma, kişisel temizlik hakkında endişelenme ve kullanılan malzemelerin steril olması konusunda endişelenme duygu durumlarının girişim grubunda olan kadınlara göre daha fazla olduğu bulunmuş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Sonuç: Jinekolojik muayene giysisi hasta mahremiyetini korumada ve memnuniyeti arttırma da etkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has two aims. First; development of gynecological examination clothes, and the second one is to determine the effect of gynecological examination clothes on the perception of privacy and satisfaction. Methods: Research; It was planned as a randomized controlled experimental study. The research group was selected using the simple random sampling method, one of the probability sampling methods. While the intervention group of the study was dressed in gynecological examination clothes, in the control group, the perception of privacy and satisfaction felt by the women during the examination was evaluated based on the routine practice of the health institution where the research was conducted. The sample of the study consisted of 150 women who applied to Ege University Hospital's gynecology outpatient clinics between 01.02.2022 and 30.04.2022. In calculating the sample size of the study, the universe was taken as infinite (n= ∞) since every woman who had a gynecological examination in the outpatient clinic would be included in the scope of the study. The sample number was determined by applying the Mann Whitney U test for two independent groups as a sample calculation method. In the power analysis made using the G power 3.1.9.2 program, a two-tailed wpote3 test a priori power analysis was performed in paired groups. In the study, it was desired to create at least a moderate/level effect, so it was concluded that the sample size in a single group should be at least 63 people using the effect size of 0.5, the standard error of 0.05 (95% confidence interval) and the power/power value of the study of 0.80. However, due to possible loss of subjects, the number of participants was added to be 5-10 people more. For this reason, 150 people were reached, including 75 gynecological examination clothes and 75 control group. Results: There was no difference between the groups in terms of introductory and obstetric-gynecological characteristics and examination expectations of the women in the intervention and control groups, and it was determined that the groups were homogeneously distributed. It was found that the women in the control group were more ashamed of undressing during the gynecological examination, afraid of getting a pathological diagnosis, worrying about personal hygiene and worrying about the sterility of the materials used, compared to the women in the intervention group, and there was a statistically significant difference between them.(p0.05). Conclusion: Gynecological examination gown is also effective in protecting patient privacy and increasing satisfaction.