Çocuğu ilkokula giden annelerin stres düzeyleri ile çocukların mizaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analsing the relationship between children's characters and the stress level of their mothers who have children going primary school
  1. Tez No: 877764
  2. Yazar: DİLARA NUR TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmada çocuğu ilkokula giden annelerin stres düzeyleri ile çocuklarının mizaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, çocuğu Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokulların birinci ikinci ve üçüncü sınıf düzeyinde eğitim alan çocukların anneleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu okullar arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen beş ilkokulda çocuğu eğitim alan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 367 anne oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Anne-Baba Stres Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Mizaç Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri normal dağılım gösterdiği için verilerin analizinde t- testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the stress levels of mothers whose children go to primary school and the temperament of their children. The population of the research consists of mothers of children studying at the first, second and third grade level in primary schools affiliated with the Yozgat Provincial Directorate of National Education. The sample of the research consists of 367 mothers whose children receive education in five primary schools selected by simple random sampling method among these schools and who voluntarily accept to participate in the research.“Personal Information Form”,“Parent Stress Scale”and“Temperament Scale for Children”are used as data collection tools in the study. Since the research data show normal distribution, t-test, ANOVA and Pearson Correlation test are used in the analysis of the data.