VGIS digital twin platform for disaster management and environment protection using oilfield dataset
Petrol sahası veri setini kullanarak afet yönetimi ve çevre koruma için VGIS dijital ikiz platformu
  1. Tez No: 877765
  2. Yazar: AWAB RABEEA HASHIM AL-ABBASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÖLÜK, DOÇ. DR. MAALİM A. ALJABERY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
VGIS (Sanal Coğrafi Bilgi Sistemi) Platformu, AIoT (Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti), GIS (Coğrafi Bilgi Sistemi), Digital Twin, ve AR (Artırılmış Gerçeklik)/VR (Sanal Gerçeklik). VGIS platformu, bilinçli kararların hızlı bir şekilde alınmasına yardımcı olmak, güvenliği ve operasyonel verimliliği artırmak, maliyetleri azaltmak ve marjları iyileştirmek için tüm varlıklara operasyonel görünürlük kazandırmak amacıyla petrol sahasına merkezi bir görünüm sağlamak için farklı veri kaynaklarını bağlar, toplar, entegre eder, analiz eder ve bunlar üzerinde hareket eder. , kapsamlı analiz ve karar desteği sağlayın, iş çevikliğini artırın ve yönetim karmaşıklığını azaltın. Bu, VGIS platformunun petrol sahası uygulamasına ilişkin bir örnek olay çalışmasıdır. VGIS dijital dönüşümü, üretim süreci ve KPI'ler (Anahtar performans göstergeleri), petrol sahası yönetimini küresel olarak daha yüksek bir seviyeye taşıyacak şekilde yüksek düzeyde yönetilmektedir.
Özet (Çeviri)
VGIS (Virtual Geographic Information System) Platform is a unified oilfield operations management platform based on MaaS (Management as a Service) that integrates advanced technologies such as AIoT (Artificial Intelligence & Internet of Things), GIS (Geographic Information System), Digital Twin, and AR (Augmented Reality)/ VR (Virtual Reality). The VGIS platform connects, collects, integrates, analyses, and acts on disparate data sources to provide the oilfield with a centralized view to help make informed decisions fast, bring operational visibility across all assets to improve safety and operational efficiency, reduce costs and improve margins, provide comprehensive analytics and decision support, increase business agility, and reduce management complexity. This is a case study of the application of the VGIS platform of oilfield. VGIS digital transformation, production process, and KPIs (Key performance indicators) are highly managed taking oilfield management to a higher level globally.