Ortaöğretim İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonellikleri ile İngilizce özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between high school English teachers' professional professionalism and perceptions of English self-efficiency
  1. Tez No: 877782
  2. Yazar: ELİZ DİVARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİSU KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlilik algıları ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişki düzeyini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu İstanbul ilinde 8 ilçede bulunan ortaöğretim İngilizce öğretmenlerinden, basit seçkisiz örneklem yoluyla gönüllü 220 İngilizce öğretmeninden oluşmuştur. Katılımcı öğretmenlere yönelik İngilizce öz yeterlilik ölçeği ve mesleki profesyonellik ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde çalışmaya katılanların demografik özelliklerini belirlemek için frekans ve yüzde istatistikleri kullanılmıştır. Demografik değişken düzeylerinde ölçek puanlarının normal dağılım gösterme durumu incelenmiştir. Normallik varsayımı incelenirken çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplanmıştır. İki düzeye sahip bağımsız değişkenler olduğu için bu değişken düzeylerinde ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği durumlarda ilişkisiz örneklemler t testi ve normal dağılım göstermediği durumlarda Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Kıdem değişkeninde ise ikiden fazla düzeye sahip bağımsız değişken olduğu için bu değişken düzeylerinde ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği durumlarda varyans analizi ve normal dağılım göstermediği durumlarda Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları doğrultusunda ise Ortaöğretim İngilizce öğretmenlerinin cinsiyet fark etmeksizin kişisel gelişim, mesleki duyarlılık bakımından düzeylerin benzer olduğu gözlemlenmiştir. Kuruma katkı ve öz yeterlilik algıları boyutunda ise erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere oranla kuruma katkı profesyonellik düzeyleri ve öz yeterlilik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin mezun olunan fakülte türüne göre öz yeterlilik algıları ile mesleki profesyonellik düzeyleri benzerlik göstermektedir. Kıdem değişkenine bakıldığında ise çalışma süresi fark etmeksizin öğretmenlerin kişisel gelişim, kuruma katkı ve duygusal emek düzeyleri benzer düzeydedir. Öğretmenlerin aldığı eğitim seviyesine göre ise lisans mezunları, yüksek lisans, doktora mezunlarının arasında kişisel gelişim düzeyleri bakımından anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ortaöğretim İngilizce öğretmenleri öz yeterlilik algıları ile mesleki profesyonellikleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiş ve öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin düzeyi arttıkça öz yeterlilik algı düzeylerinin öğrenme-öğretme sürecinde anlamlı yönde arttığı söylenebilir. Çalışmanın ortaya çıkardığı bulgular ışığında mesleki profesyonellik düzeylerinin düşük olarak saptanması sonucunda öğretmen eğitimi alanında mesleki profesyonelliğin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the level of relationship between secondary school English teachers' self-efficacy perceptions and professionalism. The study was conducted with a simple random sampling method and was conducted with high school English teachers in 8 districts of Istanbul in the 2022-2023 academic year. 220 English teachers participated in the research voluntarily. English self-efficacy scale and professional professionalism scale were used for the teachers participating in the research. In the analysis of the data, frequency and percentage statistics were used to determine the demographic characteristics of the study participants. The relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was preferred in the study. The normal distribution of scale scores at demographic variable levels was examined. Skewness and kurtosis values were calculated while examining the normality assumption. Since there are independent variables with two levels, the independent samples t test was used when the scale scores were normally distributed at these variable levels, and the Mann Whitney U test was used when they were not normally distributed. Since there is an independent variable with more than two levels in the seniority variable, analysis of variance was used when the scale scores were normally distributed at these variable levels, and Kruskal Wallis H test was used when they were not normally distributed. In line with the findings of the study, it was observed that the levels of secondary school English teachers were similar in terms of personal development and professional sensitivity, regardless of gender. In the dimension of contribution to the institution and self-efficacy perceptions, it is seen that male teachers have higher professionalism levels of contribution to the institution and self-efficacy levels than female teachers. Teachers' self-efficacy perceptions and professionalism levels are similar depending on the type of faculty they graduated from. When we look at the seniority variable, teachers' personal development, contribution to the institution and effort levels are at similar levels regardless of the working period. According to the level of education received by teachers, it has been determined that there are significant differences in personal development levels between undergraduate, master's and doctoral graduates. It has been determined that there is a significant relationship between secondary school English teachers' self-efficacy perceptions and professional professionalism, and it can be said that as the level of teachers' professional professionalism increases, their self-efficacy perception levels increase significantly in the learning-teaching process. In the light of the findings of the study, research can be carried out on the personal development of teachers, which is determined as the lowest level in the field of professional professionalism, and as a result of the low level of professional professionalism of teachers graduated from the faculty of education, it can be suggested that studies be carried out to develop professional professionalism in the field of teacher education. As a result of the higher subject area and material development self-efficacy of master's degree English teachers obtained in the findings, it is recommended that the relevant authorities carry out supportive studies to encourage teachers to pursue postgraduate education. Since a positive relationship was detected between the increase in the professionalism levels of English teachers and their self-efficacy perception levels, practices to increase teachers' professional professionalism perceptions can be studied.