İngilizce öğretmenlerinin profesyonelleşme düzeyleri ile mesleki öğrenmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Examining the relationship between English teachers' professionalization levels and professional learning: A mixed methods research
- Tez No: 856443
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAĞÇECİ, PROF. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmada İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonelleşme düzeyleri ile mesleki öğrenme algıları arasındaki olası ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonelliğe ve mesleki öğrenmeye yönelik görüşlerinin de tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem araştırma modeli içerisinde yer alan Yakınsak Paralel Desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Gaziantep'te devlet okullarının farklı kademelerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinden toplanmıştır. İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonelleşme düzeyleri ile mesleki öğrenme algılarını tespit etmek amacıyla“Öğretmen Mesleği Profesyonellik Ölçeği”ve“Öğretmen Mesleki Öğrenme Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların mesleki profesyonelliğe ve mesleki öğrenmeye yönelik görüşlerini de tespit etmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada ölçekler yoluyla toplanan verilerin analizinde; betimsel istatistikler için frekans analizleri; İngilizce öğretmenlerinin profesyonelleşme düzeyleri ile mesleki öğrenmeleri arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı; İngilizce öğretmenlerinin mesleki öğrenmelerinin profesyonelleşme düzeylerini yordayıp yordamadığını tespit etmek için ise Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Regresyon analizlerinin yorumlanmasında standartlaştırılmış Beta (β) katsayıları ve bunların anlamlılığı için t-testi sonuçlarına bakılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonellik düzeylerinin“orta”; mesleki öğrenme düzeylerinin ise“yüksek”düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İngilizce öğretmenlerinin mesleki öğrenmeleri ile mesleki profesyonellik düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Araştırmada İngilizce öğretmenlerinin mesleki öğrenmelerinin mesleki profesyonelliklerini anlamlı düzeyde yordamakta olduğu, ölçekten elde edilen mesleki öğrenme puanı bir puan arttığında profesyonellik puanının 0,768 puan artmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumda öğretmenlere mesleki öğrenme fırsatları sunulmasının onların mesleki profesyonelliklerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada toplumun öğretmenlik mesleğini önemsemediği ve mesleğe itibar göstermediği bununla birlikte güven duyduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca hizmet öncesi eğitimin yetersiz olduğu, daha çok teoride kaldığı ve uygulama ağırlıklı bir eğitim verilmesi gerektiği şeklinde de sonuç elde edilmiştir. Araştırmada katılımcılar mesleki disiplini sorumluluk alma, planlı olma ve mesleki gelişim içinde olma şeklinde tanımlamışlardır. Araştırmada katılımcıların mesleki gelişimleri için yayınlar okudukları, seminer ve kurslar gibi hizmet içi eğitim faaliyetlerine katıldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada katılımcıların öğretim yöntemlerinin belirlenmesinde, materyal geliştirmede ve öğrenci ihtiyaçlarını tespit etmede meslektaşlarıyla işbirliği yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the possible relationship between English teachers' professionalism levels and professional learning perceptions. The research also aimed to determine English teachers' opinions regarding professionalism and professional learning. Convergent Parallel Design, which is included in the mixed method research model, was used in the research. The data of the research was collected from English teachers working at different levels of public schools in Gaziantep.“Teacher Profession Professionalism Scale”and“Teacher Professional Learning Scale”were used to determine the English teachers' professionalization levels and professional learning perceptions. A semi-structured interview form was used to determine the participants' views on professionalism and professional learning. In the analysis of data collected through scales; frequency analyzes were applied for descriptive statistics; the Pearson Product Moment Correlation coefficient (r) was used to determine the relationship between the English teachers' professionalization levels and professional learning; the Linear Regression Analysis was conducted to determine whether English teachers' professional learning predicts their level of professionalization. Standardized Beta (β) coefficients were used to interpret the regression analyses, and T-test results were examined for the significance of Beta (β) coefficients. Content analysis was used for the analysis of the data obtained using the semi-structured interview form. In the research, English teachers' professionalism levels were found to be medium whereas their professional learning levels were high. It has been observed that there is a moderate positive relationship between English teachers' professional learning and professionalism levels. In the study, English teachers' professional learning levels were found to significantly predict their professionalism, and when the professional learning score obtained from the scale increases by one point, the professionalism score increases by 0.768 points. In this case, it is thought that providing teachers with professional learning opportunities will contribute to their professionalism. According to the results, the society disregards and disrespects the teaching profession but also trusts it. In addition, it was concluded that pre-service training was insufficient, remained mostly theoretical and required more practice. In the study, participants defined professional discipline as taking responsibility, being planned, and being in professional development. It was also concluded that for their professional development the participants read publications and participated in in-service training activities such as seminars and courses. As a result of the research, it was seen that the participants cooperated with their colleagues in determining teaching methods, developing materials and identifying student needs