Grafik tasarım disiplininde fotoğrafı okumak fotoğrafla anlatmak
In the discipline of graphic design Reading the photo telling the photography
  1. Tez No: 877793
  2. Yazar: SEMRA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT SÜDÜAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Fotoğraf geniş kitlelerce tüketilen, buna karşın önemini ve yaygınlığını kaybetmeyen bir alandır. Bu durumu, karşıladığı ihtiyacın yerine konabi̇lecek daha reel ve efektif bir yaklaşım olmaması i̇le açıklamak mümkündür. Tüketti̇kçe i̇hti̇yacın ve i̇lgi̇ni̇n arttığı bi̇r alan olan bu konu, grafi̇k tasarım bağlamında fotoğrafı okuma bi̇çi̇mleri̇yle i̇lgi̇li̇ yöntemler sunar. Tasarım yüzeyinde farklı etkiler oluşturan fotoğrafı kullanma yöntemleri, belli kurallara bağlı kalarak, mesajın izleyiciye doğru ve etkili bir biçimde ulaşmasını sağlar. Konuda anlatılmak istenen ana fikre hizmet eden fotografik ifadenin; anlamı güçlendiren, ikna edici ve görsel etkisi yüksek bir yaklaşım sergilemesi gerekmektedir. Farklı etkideki yaklaşımların oluşturduğu sonuçları analiz eden kitap, tasarımda fotoğrafı okuma ve kullanma yöntemlerine rehberlik etmesi amacıyla hazırlanmıştır. Grafik tasarım ve reklam tasarımında kullanılan dillerden biri olan fotoğrafı, tipografik ve illüstratif dilden ayıran en belirgin özellik, gösterdiği karşısındaki ikna edici gücüdür. Tahayyül etmeye fırsat vermeden, kendi gerçekliğini izleyiciye yansıtan bu dil, farklı kullanım biçimleriyle belli ifadeler oluşturmaktadır. Fotografik dil ile oluşan ifade biçimleri, izleyicide ilgi, merak, beğeni gibi duyguları harekete geçirerek, kurulmak istenen iletişimin gücünü artıran gerçekci görüntülerdir. Fotografik dilin, Grafik Tasarım alanında bir ifade biçimi olarak başlangıcı ve gelişimi, fotoğrafın kullanım biçimleri, fotoğrafı tasarlama süreci, izleyici ile kurduğu ilişki, fotoğraf ile tavır yaratmak, ikonik etki, tipografiyi fotoğraflamak, fotoğrafçı-tasarımcı ilişkisi ve fotoğraf editörlüğü hakkında bilgilere yer veren bu rapor;“Grafik Tasarım Disiplini'nde Fotoğrafı Okumak, Fotoğrafla Anlatmak”konulu kitapta yer alan bilgilerle pekiştirmeyi hedefleyen bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Photography is a field consumed by large audiences, yet it does not lose its importance and prevalence. This can be explained by the fact that there is no more real and effective approach to replace its role. The more it is consumed, the greater the need and interest in this field grow. This topic offers methods related to reading photography in the context of graphic design. Methods of using photography that create different effects on the design surface ensure that the message reaches the viewer correctly and effectively by adhering to certain rules. The photographic expression serving the main idea intended to be conveyed should exhibit a high visual impact, be persuasive, and strengthen the meaning. The book, which analyzes the results of different impactful approaches, is prepared to guide the methods of reading and using photography in design. One of the most distinctive features that separate photography, a language used in graphic and advertising design, from typographic and illustrative language is its convincing power in what it shows. This language, which reflects its reality to the viewer without giving an opportunity to imagine, forms certain expressions through various usage forms. Expressions formed by the photographic language are realistic images that arouse emotions such as interest, curiosity, and appreciation in the viewer, thereby enhancing the power of the intended communication. This report, which includes information about the origin and development of photographic language in the field of Graphic Design, the methods of using photography, the process of designing photography, the relationship it establishes with the audience, creating an attitude with photography, iconic effect, photographing typography, the relationship between photographer and designer, and photo editing, aims to present a perspective that reinforces the information found in the book titled“Reading Photography in the Discipline of Graphic Design, Telling with Photography.”