Karvedilolün erkek reproduktif sistem hücre dizilerinde toksisitesinin değerlendirilmesi
Assessment of the toxicity of carvedilol on male reproductive system cells
- Tez No: 877794
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Reproduktif sağlık ile ilişkili problemler günümüzde insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Epidemiyolojik çalışmalar son yıllarda insanlarda sperm kalitesinin azaldığını işaret etmektedir. Bu durum ilaçlar dahil artan çevresel maruziyetler ile ilişkilendirilmiştir. Tekrarlayan dozlarda maruz kalınan ilaçların da insanlarda sperm kalitesini etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, tekrarlayan dozlarda kardiyavasküler hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan karvedilolün in vitro olarak TM3 Leydig ve TM4 Sertoli hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerinin değerlendirilmesi ve olası toksisitenin altında yatan bir mekanizma olarak hücre dizilerinde reaktif oksijen türlerinin miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Sonuçlarımız karvedilolün hem TM3 Leydig hem TM4 Sertoli hücrelerinde doza bağımlı olarak sitotoksik etkili olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan TM3 Leydig ve TM4 Sertoli hücrelerinde karvedilol ile reaktif oksijen türlerinin üretiminin indüklenmediği tespit edilmiştir. Buna göre karvedilolün testiküler yapının hücresel bileşenleri olan Leydig ve Sertoli hücreleri üzerinde direkt toksik etkilerinin olduğu söylenebilir. Oksidatif stresin bu ajan ile indüklenip indüklenmediğini anlamak için hücresel antioksidanların da seviyelerinin belirlenmesinin gerekliliği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
Reproductive health-related problems are currently affecting people's quality of life. Epidemiological studies in recent years have indicated a decline in sperm quality among humans. This condition has been associated with increased environmental exposures, including medications. It is hypothesized that repeated exposure to certain drugs can also impact sperm quality in humans. This thesis aims to evaluate the cytotoxic effects of carvedilol, which is a drug that is commonly used in the treatment of cardiovascular diseases, on TM3 Leydig and TM4 Sertoli cells in vitro, and to determine the amount of reactive oxygen species in the cell lines as an underlying mechanism of potential toxicity. Our findings indicate that carvedilol exhibits dose-dependent cytotoxic effects on TM3 Leydig and TM4 Sertoli cells. However, it was observed that carvedilol did not induce the production of reactive oxygen species in these cell lines. Accordingly, it can be concluded that carvedilol has direct toxic effects on Leydig and Sertoli cells, which are cellular components of the testicular structure. The necessity of determining the levels of cellular antioxidants to understand whether this agent induces oxidative stress is emphasized.