Okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine ve çocuk haklarına yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of preschool teachers' attitudes towards values education and children's rights
  1. Tez No: 877798
  2. Yazar: FATMA MANİCİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine ve çocuk haklarına yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Çankırı ili merkez ve ilçelerinde bulunan MEB'e bağlı; resmi/özel anaokulları, ve anasınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilemiş ve tüm öğretmenlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda veri toplama araçlarını eksiksiz dolduran ve araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 150 okul öncesi öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Değerler Eğitimine İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Çocuk Haklarına İlişkin Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the attitudes of preschool teachers towards values education and children's rights. The population of the research is affiliated with the Ministry of Education in the center and districts of Çankırı province; It consists of pre-school teachers working in public/private kindergartens and kindergartens. In the research, sample selection was made and all teachers were tried to be reached. In this regard, a total of 150 preschool teachers, who filled out the data collection tools completely and participated in the research voluntarily, constituted the sample of the research. The data of the research were collected with the“Personal Information Form”,“Attitude Scale towards Values Education”and“Attitude Scale towards Children's Rights”. Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman Correlation tests were used to analyze the research data.