Sivil toplum kuruluşları yönetici ve çalışanlarının stratejik yönetim algısı üzerine alan araştırması
Field research on the perception of strategic management of managers and employees of non-governmental organizations
  1. Tez No: 877797
  2. Yazar: ÖMER FARUK TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Toplum Örgütlerinin Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma kapsamında, stratejik plan uygulaması yapan 23 farklı sivil toplum kuruluşu (STK) incelenmiştir. Yönetici ve profesyonel çalışanların stratejik yönetim algıları değerlendirilmiştir. Bu araştırma, sivil toplum kuruluşlarının hedeflerine ulaşması ve kendilerini geliştirmesi için yönetim anlayışlarında yenilik yapmaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Sürdürülebilirlik ve nitelikli iş yapma arzusunda olan kuruluşlar için stratejik planlamanın önemi vurgulanmıştır. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki STK'ların stratejik yönetim uygulamalarının etkisini incelemektir. Bu bağlamda, stratejik planı olan STK'lara yönelik demografik bilgi ve stratejik yönetim algısı üzerine anket uygulanmıştır. SPSS 27 ve LİSREL 8.80 yazılımları kullanılarak veri analizleri yapılmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi ve Cronbach Alfa katsayıları ile ölçeklerin güvenilirliği değerlendirilmiştir. Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile demografik değişkenlere göre farklılıklar incelenmiştir. Analizler %95 güven aralığında ve p değeri 0.05 anlam düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Anketin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış, faktör analizi ile anketin iç tutarlılığı değerlendirilmiştir. Literatür incelendiğinde, stratejik yönetimin özel sektör tarafından geliştirildiği ve 1900'lerin başından itibaren küresel olaylara çözüm olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Türkiye'de 1990'lardan sonra STK'lar, özel sektörün olumlu deneyimlerinden ilham alarak stratejik yönetim anlayışını benimsemiştir. Çalışmada, 23 STK ve 35 temsilci ile yapılan anket sonuçlarına göre, stratejik planlamanın STK'larda düzenli uygulanmadığı saptanmıştır. Katılımcıların bir kısmı stratejik planın belirli aralıklarla uygulanması gerektiğini belirtmiş, ancak çoğunluk belirsiz kalmıştır. Araştırma, Türkiye'de STK'ların daha etkili ve sürdürülebilir olabilmesi için stratejik yönetim planının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 23 different non-governmental organizations (NGOs) that have implemented strategic plans. The perceptions of both managers and professional staff regarding strategic management were gathered and evaluated. This research highlights the necessity for NGOs to innovate their management approaches to achieve their goals and improve themselves. It underscores the importance of planning for organizations aiming for sustainability and quality work. The study aims to examine the impact of strategic management practices on representatives of NGOs in Turkey. In this context, a survey on demographic information and the perception of strategic management was conducted among NGOs with strategic plans. Statistical analyses were performed using SPSS 27 and LISREL 8.80 software. Exploratory Factor Analysis and Cronbach's Alpha coefficients were used to assess the reliability of the scales. Non-parametric tests, Mann Whitney U and Kruskal Wallis, were applied to understand demographic differences. Analyses were conducted with a 95% confidence interval and a significance level of p < 0.05. The validity and reliability of the survey were confirmed through factor analysis, which evaluated the internal consistency of the questions. Literature review indicates that strategic management was developed by the private sector and emerged as a solution to global events and issues from the early 1900s onwards. NGOs in Turkey adopted this strategic management approach in the 1990s, inspired by the positive outcomes observed in the private sector. The study, involving 23 NGOs and 35 representatives, found that strategic planning is not yet regularly implemented in NGOs. While some participants indicated the need for periodic strategic planning, many were uncertain. This research emphasizes the importance of strategic management plans for NGOs in Turkey to operate more effectively and sustainably.