Göçmen sanatçılar ve eserleri üzerinden Türkiye'de göç olgusunun resim sanatına yansıması
Reflection of migration on painting in Turkey through migrant artists and their works
- Tez No: 877826
- Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bireylerin veya toplulukların savaş, ticaret, ekonomik, dini veya kültürel sebeplerden dolayı yaşadıkları yerlerden ayrılıp başka bir bölgeye ya da coğrafyaya taşınması eylemine kısacası göç denilmektedir. Hem göçen hem de bu göçmenleri kabul eden toplum için, içinde kabullenme veya reddetmeyi de barındıran sorunlar, farklılıklar veya kaynaşmaları doğuran bu süreç pek çok bilinmezlik ve kargaşayı da içinde barındırabilmektedir. İçinden çıktığı toplumun, kültürün bir parçası olan sanatçı bireyler için bu göç olgusu daha farklı bir durum yaratmaktadır. Bir tarafta kendi kültürel-sanatsal kimliği, diğer tarafta yeni adapte olduğu-olacağı toplumun kültürel kimliği arasında kalan sanatçının yaratım dünyası dilemmalar yaşayabilmekte, hatta çoğu durumda değişim ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu tez çalışmasında öncelikle göç kavramı ve göçün oluşmasına neden olan sebepler ile doğurduğu sonuçlar araştırılmıştır. Ayrıca Türkiye'de yaşayan göçmen sanatçılar ile yurt dışında yaşayan Türk sanatçıların bulundukları konum itibari ile topluma entegre olma süreçlerinin göç-kültür bağlamında kültürel kimliklerine ve sanat eserlerini yaratımlarında nasıl etki ettiği ele alınmıştır. Göçmen sanatçıların; göç öncesi, göç sırası ve göç sonraki yaşantılarının olaylar örgüsünde kaynak/ köken ülke, doğrudan geçilen ülke ve hedef ülkelere geçişlerindeki yaşantıları ve bu yaşantılarından yola çıkılarak elde ettikleri sanatsal yaratım deneyimlemelerinin şekil, renk, biçim ve kompozisyon düzeninde tuvallerine nasıl aktardıkları incelenmiştir. Göçmen sanatçıların göçün kültür-sanat boyutunda sanatsal yaratım süreçlerini mekân algısı ile birleştirerek eserlerini nasıl boyutlandırdıkları, bu boyutlandırmayı yaparken esinlendikleri hayat felsefesi ve tekniklerin neler olduğu ve kendi kültürel kodlarını bu sürece nasıl dâhil edip sentezledikleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In short, the act of individuals or communities leaving their place of residence and moving to another region or geography due to war, trade, economic, religious or cultural reasons is called migration. This process, which creates problems, differences or fusions that include acceptance or rejection, can also include many unknowns and turmoil for both the immigrant and the society that accepts these immigrants. This migration phenomenon creates a different situation for artistic individuals who are a part of the society and culture they come from. The creative world of the artist, who is caught between his own cultural-artistic identity on the one hand and the cultural identity of the society he has just adapted to and will become, on the other hand, may experience dilemmas, and in many cases, changes and differences may even occur. In this thesis study, first of all, the concept of migration, the reasons that cause migration and its consequences are investigated. In addition, it was discussed how the process of integration into society of immigrant artists living in Turkey and Turkish artists living abroad affected their cultural identities and creation of works of art in the context of migration-culture. Immigrant artists; In the plot of their lives before migration, during migration and after migration, their experiences in transition to the source/origin country, the country directly passed through and the destination countries, and how they transferred the artistic creation experiences they gained based on these experiences to their canvases in shape, color, form and composition were examined. It has been examined how immigrant artists dimensioned their works by combining artistic creation processes with the perception of space in the culture-art dimension of migration, what were the life philosophy and techniques they were inspired by while doing this dimensioning, and how they included and synthesized their own cultural codes in this process.