Doğa ve şehir hayatı anksiyeteyi nasıl etkiliyor? fNIRS temelli bir VR çalışması
How does nature and urban life affect anxiety? A VR study based on fNIRS
  1. Tez No: 877836
  2. Yazar: ELİF EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FARZİN HAJEBRAHİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Anksiyete bozuklukları, en sık rastlanan ve ileri düzeyde yeti yitimine sebep olabilen ruh sağlığı bozukluklarından biridir ve altında yatan mekanizma tam olarak anlaşılamamaktadır. Anksiyete bozukluklarının yaygınlık oranlarının şehirde yaşayan bireylerde önemli ölçüde yüksek olduğu belirtilmiştir, bu sebeple doğal ortamlara ulaşımın kolaylaştırılması insan refahı ve sağlığı için önemlidir. Bu çalışmanın amacı VR teknolojisi ve Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi (fNIRS) tekniği kullanılarak sanal doğa ve şehir ortamlarının anksiyete seviyesi yüksek ve sağlıklı katılımcılarda prefrontal kortekste meydana gelen hemodinamik yanıtı ve katılımcıların anksiyete seviyesindeki değişimi araştırmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş arası 30 kişi dahil edildi. Katılımcılar Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (State-Trait Anxiety Inventory-STAI)'nden aldıkları skorlara göre anksiyete seviyesi yüksek (n=15) ya da sağlıklı (n=15) gruplara yerleştirildi. Çapraz deneysel tasarıma sahip olan çalışmamızda her iki gruptaki katılımcılarının hangi uygulama grubunda olacağı randomize bir şekilde belirlendi. Katılımcılar VR ortamlarından önce, sonra ve VR ortamları sırasında STAI Durumluk Kaygı Ölçeği ve 22 kanal fNIRS çekimi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Anxiety disorders are one of the most common mental health disorders that can lead to severe disability. Prevalence rates of anxiety disorders have been reported to be significantly higher among urban areas, so facilitating access to natural environments is important for human well-being and health. The aim of this study is to investigate the hemodynamic response in the prefrontal cortex and the change in the anxiety level of participants in healthy participants with high anxiety levels in virtual nature and urban environments using VR technology and Functional Near-Infrared Spectroscopy (fNIRS) technique. The study included 30 participants aged 18-30 years. Participants were placed in the high anxiety (n=15) or healthy groups (n=15) according to their scores on the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). A cross-over design application groups. Participants were evaluated with the STAI State Anxiety Scale and 22-channel fNIRS before, after and during the virtual reality environments.