Elektrikli ağır ticari araçlarda kullanılan oval formlu diferansiyel kovanı ve alt komponentlerinin yorulma testleri ve sonlu elemanlar analizi
Fatigue testing and finite element analysis of oval-shaped axle housing and subcomponents for electric heavy commercial vehicles
- Tez No: 877894
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Elektrikli dönüşüm kapsamında, ağır ticari araçların diferansiyel kovanına doğrudan montajlanacak olan elektrik motoru sebebiyle diferansiyel kovanının formu oval hale gelmekte ve buna paralel olarak alt komponentlerde tasarım revizyonu ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda, bu ihtiyacın karşılanması için kovan ve ilgili tüm parçaların çeşitli yük koşulları altında sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar analizi sonuçlarına uygun şekilde tasarımı yapılan ürünler imal edildikten sonra, validasyon amacıyla, tasarımda esas alınan aynı yük koşulları altında yorulma testlerine tabi tutulmaktadır. Çalışmamızda, bu yorulma testlerinde kullanılan test fikstürleri de tasarlanmış ve aynı şekilde sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Tüm bu çalışmalar kapsamında elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, sonlu elemanlar analizi ve testler arasında bir korelasyon sağlanmıştır. Tez çalışmamızda bu tasarımların, analizlerin ve testlerin tüm aşamaları ve detayları izah edilmiştir. Son olarak, ilgili ürünün müşteri kabul kriterlerine uygun dayanımı da sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As part of the electric transformation, the shape of the differential housing becomes oval due to the electric motor that will be directly mounted onto the differential housing of heavy commercial vehicles, and consequently, a need for design revision of the lower components arises. In our study, finite element analyses of the housing and all related parts under various load conditions were performed to meet this need. After manufacturing the products designed based on the finite element analysis results, they were subjected to fatigue tests under the same load conditions used in the design for validation purposes. In our study, the test fixtures used in these fatigue tests were also designed, and finite element analyses were performed in the same manner. The results obtained from all these studies were compared, establishing a correlation between finite element analysis and testing. In our thesis, all stages and details of these designs, analyses, and tests are explained. Finally, it was demonstrated that the relevant product also meets the customer's acceptance criteria for durability.