Bireysel kariyer planlama ve geleceğe ilişkin umutsuzluk ilişkisi: Spor bilimleri fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The relationship between individual career planning and hopelessness for the future: A research on students of the faculty of sports sciences
- Tez No: 877893
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin gelecek ile ilgili umutsuzluk seviyelerini ve bireysel kariyer planlamalarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, spor eğitimi alan üniversite öğrencileri arasından rastgele örnekleme metoduyla belirlenen 333 öğrenci gönüllü olarak katılmış ve araştırmada kullanılan veri toplama araçları uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Edinsel (2018) tarafından, Erdoğan'ın (2009) çalışmasında kullanılan anket sorularından yararlanılarak oluşturulan ve geçerlilik çalışması ile faktör analizi yöntemi uygulanan“Bireysel Kariyer Planlama Ölçeği”ile Beck ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve ülkemizde geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Seber ve ark. (1993) tarafından yapılan“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve ayrıca öğrencilerin demografik bilgilerini ortaya koymak amacıyla, araştırmaya uygun olarak hazırlanan 5 soruluk kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada betimleyici istatistikler ile birlikte Pearson korelasyon analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Post-Hoc (Tukey HSD) ve t testi gibi istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Dolayısıyla, Beck umutsuzluk faktörlerinden gelecek ile ilgili duygular ve beklentiler alt faktörü kadın ortalamasının, erkek katılımcılara göre anlamlı şekilde düşük olduğu görülmüştür. Kadınların motivasyon kaybı puanları ortalaması, erkeklerin motivasyon kaybı puanlarından düşük bulunmuştur. Beck umutsuzluk ölçeği ile bireysel kariyer planlama değişken arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu görülmektedir. Bu bağlamda Üniversite öğrencilerinin umutsuzluk düzeyleri düştükçe; bireysel kariyer planlama düzeyinin artmakta olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the future despair levels and individual career planning of university students studying sports. 333 students, selected by random sampling method among university students studying sports, participated in the research voluntarily and the data collection tools used in the research were applied. In the research, the data collection tool was the“Individual Career Planning Scale”, which was created by Edinsel (2018) using the survey questions used in Erdoğan's (2009) study and applied the validity study and factor analysis method, and the validity and reliability study in our country, developed by Beck et al. and Seber. et al. (1993) and a 5-question personal information form prepared in accordance with the research were used to reveal the demographic information of the students. Accordingly, statistical methods such as Pearson correlation analysis, Simple Linear Regression Analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), Post-Hoc (Tukey HSD) and t-test were applied along with descriptive statistics in the study. Therefore, it was observed that the female average of the Beck hopelessness factors, feelings and expectations about the future sub-factor, was significantly lower than that of male participants. The average motivation loss scores of women were found to be lower than the motivation loss scores of men. There is a moderate negative relationship between the Beck hopelessness scale and the individual career planning variable. In this context, as the hopelessness levels of university students decrease; It can be said that the level of individual career planning is increasing.