Suriyeli ergenlerin sosyal uyum problemlerinin incelenmesi: Gaziantep ili örneği
Examining the social adaptation problems of Syrian adolescents: The example of Gaziantep province
- Tez No: 877912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE YAVAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Göç geniş bir kavram olup tarih süresince çok çeşitli nedenlerle gerçekleşmiştir. 2011 yılının Mart ayında Suriye'deki iç karışıklıkların neden olduğu göçün önemli bir bölümü ülkemize gerçekleşmiştir ve % 53'ten fazlası 18 yaş altındaki bireylerden oluşmakta olup bu göçle sosyal uyum kavramı da gündemimize girmiştir. Bu çalışma Gaziantep ilinde yaşamakta olan Suriyeli ergenlerin dil, psiko-sosyal, eğitim, kültür, ekonomik ve sağlık gibi konu başlıklarına dair yaşadıkları sosyal uyum problemlerinin ve bunların yaş, cinsiyet, dili bilip bilmeme gibi faktörlerle arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Nitel olarak yapılan çalışmanın evrenini Gaziantep ilinde ikamet eden 14-18 yaş arası Suriyeli ergenler oluştururken örneklemini veri toplama tarihleri arasında araştırmayı kabul eden 14-18 yaş arası ergenler oluşturdu. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış soru formu ile belirlenen örneklemdeki katılımcıların ve velilerinin onayı doğrultusunda görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Nitel olarak hazırlanan görüşme sorularının analizinde içerik analizi yapılmıştır. Katılımcıların çoğunun T.C. vatandaşlığı konusunda istekli olduğu, öğretmen ve arkadaşlarıyla ilişkisinin iyi olduğu, eğitimlerine ülkemizde devam etmek istediği, sağlık hizmetine kolay ulaştığı, kendisini bulunduğu toplumun ve sosyal çevrenin bir parçası olarak görmekte olduğu, Suriye'ye dönmek istememekte olduğu, kültürlerimizi genel anlamda yakın görmekte olduğu, iyi düzeyde Türkçe bilmekte olduğu ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmekte olduğu tespit edilmiştir. Ancak bir kısmı Suriyeli oldukları için dışlanmaktadır ve tamamına yakını gelir durumunu yetersiz bulmaktadır. Genel olumlu tabloya rağmen devam etmekte olan başta ayrımcılık ve ekonomik sorunlar gibi problemlerinin ortadan kaldırılması adına sosyal uyum çalışmalarının sürekliliği ve sürece her iki toplumun da dahil edilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Migration is a broad concept and has occurred for a variety of reasons throughout history. A significant part of the migration caused by the civil unrest in Syria in March 2011 took place in our country, and more than 53% of it consisted of individuals under the age of 18, and with this migration, the concept of social cohesion came to our agenda. This study was conducted to examine the social adaptation problems experienced by Syrian adolescents living in Gaziantep regarding topics such as language, psycho-social, education, culture, economic and health, and factors such as their age, gender and language problems. While the population of the qualitative study consisted of Syrian adolescents between the ages of 14-18 residing in Gaziantep, the sample consisted of adolescents between the ages of 14-18 who agreed to participate in the research between the data collection dates. While the population of the qualitative study consisted of Syrian adolescents between the ages of 14-18 residing in Gaziantep, the sample consisted of adolescents between the ages of 14-18 who agreed to participate in the research between the data collection dates. The data of the research were collected using the interview technique by the approval of the participants in the sample and their parents, determined by a semi-structured questionnaire prepared by the researcher. Most of the participants want to become a T.R. citizen, has good relations with his teachers and friends, wants to continue his education in our country, has easy access to health care, sees himself as a part of his society and social environment, does not want to return to Syria, sees our cultures as close in general, is good. It has been determined that he knows Turkish at a high level and can meet his basic needs. However, some of them are excluded because they are Syrians, and almost all of them find their income status inadequate. Despite the general positive picture, it can be said that social harmony efforts should be continued and both communities should be included in the process in order to eliminate ongoing problems such as discrimination and economic problems.