Serebral palsili çocuklarda erken motor repertuarın kalitesinin ileri dönem motor fonksiyon ile ilişkisi
Relationship between the quality of early motor repertoire and later-stage motor function in children with cerebral palsy
- Tez No: 877915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
SEREBRAL PALSİLİ ÇOCUKLARDA ERKEN MOTOR REPERTUARIN KALİTESİNİN İLERİ DÖNEM MOTOR FONKSİYON İLE İLİŞKİSİ Gelişmekte olan beyin hasarının sonucu olarak ortaya çıkan bir fiziksel engellilik durumu olan Serebral Palsi(SP)'nin erken teşhisi ve prognozunun tahmini yaşamın ilk dönemlerinde çocukların erken müdahale programlarına yönlendirilmeleri ve müdahale programlarının içeriğinin belirlenmesi açısından önemlidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu erken teşhis ve prognoz tahmini için bazı değerlendirme araçları öne çıkmaktadır. Yaşamın ilk döneminde ortaya çıkan erken motor hareketlerinin kalitesinin değerlendirildiği bir araç olan Motor Optimallik Skorunun(MOS) istatistiksel anlamda güçlü tahmin değerlerine sahip olduğu bilinmektedir. Araştırmamız SP'li olgularda erken motor repertuarın kalitesinin ve ileri dönem motor fonksiyonla arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. Katılımcılara bebeklik dönemindeki videoları üzerinden MOS uygulandı ve şu anki motor fonksiyon performansları Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği(GMFM88, GMFM66) ile değerlendirildi. Ayrıca GMFCS(Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi), MACS(El Becerileri Sınıflandırma Sistemi), EDACS(Yeme İçme Becerisi Sınıflandırma Sistemi) ve İFSS(İletişimi Fonksiyonları Sınıflanrıma Sistemi) ile sınıflandırıldı. Bulgular genel örneklem popülasyonunda, GMFCS I-II-II ve GMFCS IV-V gruplarında, 5-6-7 ve 8-9-10 yaş gruplarında ve doğum haftalarına göre(32 haftalık) kullanılan ölçeklerle analiz edildi. Çalışma sonucunda, genel popülasyonda istatistiksel olarak anlamlı ilişkiye bulunmazken MOS-Observed Postural Patterns ve Toplam MOS değerlerine yönelik yaş grupları arasında, 9-10-11 yaş grubunda MOS-Observed Postural Patterns ve Toplam MOS değerlerinin 5-6-7 yaş grubuna göre daha düşük olduğu şekilde anlamlı ilişki bulundu. Ayrıca GMFCS IV-V grubunda MOS ile GMFM'in toplam skorlarıyla birçok alt başlığı ile anlamlı ilişkiler gösterirken GMFCS I-II-III grubunda bu değişkenler arası anlamlı ilişki saptanamamıştır. Sonuç olarak, MOS SP'li çocuklarda farklı fonksiyonellik derecelerinde ve farklı yaş gruplarında anlamlı ilişkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN THE QUALITY OF EARLY MOTOR REPERTOIRE AND LATER-STAGE MOTOR FUNCTION IN CHILDREN WITH CEREBRAL PALSY Early diagnosis and prognosis prediction of Cerebral Palsy (CP), a physical disability that occurs as a result of developing brain damage, is important in terms of directing children to early intervention programs in the early stages of life and determining the content of intervention programs. In recent studies, some evaluation tools stand out for early diagnosis and prognosis prediction. It is known that the Motor Optimality Score (MOS), which is a tool to evaluate the quality of early motor movements that occur in the first period of life, has statistically strong predictive values. Our research was planned to examine the quality of the early motor repertoire and the relationship between it and later motor function in patients with CP. MOS was applied to the participants based on their infancy videos, and their current motor function performance was evaluated with the Gross Motor Function Scale (GMFM88, GMFM66). It was also classified by GMFCS (Gross Motor Function Classification System), MACS (Manual Skills Classification System), EDACS (Eating and Drinking Skills Classification System) and IFSS (Communication Functions Classification System). The findings were analyzed with the scales used in the general sample population, GMFCS I-II-II and GMFCS IV-V groups, 5-6-7 and 8-9-10 age groups and according to birth weeks (32 weeks). As a result of the study, while there was no statistically significant relationship in the general population, MOS-Observed Postural Patterns and Total MOS values were found to be lower in the 9-10-11 age group than in the 5-6-7 age group. A significant relationship was found. In addition, while the GMFCS IV-V group showed significant relationships with the total scores of MOS and GMFM and many subheadings, no significant relationship was detected between these variables in the GMFCS I-II-III group. As a result, MOS reveals significant relationships in children with CP at different levels of functionality and in different age groups. More work is needed on this subject.