Serebral palsi'li çocuklarda ayak bileği plantar fleksör kas gevşetme operasyonları sonrası motor imgeleme eğitiminin denge, yürüme ve yaşam kalitesi üzerindeki erken dönem etkilerinin incelenmesi
Investigation of the early effects of motor i̇magery training on balance, walking and quality of life after ankle plantar flexor muscle lengthening surgery in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 1002570
  2. Yazar: MELTEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ZUHAL DİDEM TAKİNACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı serebral palsili bireylerde ayak bileği plantar fleksör kas gevşetme operasyonları sonrası post-operatif rehabilitasyona ek olarak uygulanacak olan motor imgeleme eğitiminin denge, yürüme ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü prospektif bir çalışma olarak planlanan bu çalışmaya ayak bileği plantar fleksör kas gevşetme cerrahisi planlanan toplamda 28 olgu dahil edilmiş ve gruplar eşit iki gruba rastgele bir şekilde ayrılmıştır. Kontrol grubu ameliyat sonrası sadece konvansiyonel post-operatif rehabilitasyon alırken, motor imgeleme grubu aynı terapiye ek olarak motor imgeleme eğitimi almıştır. Grupların eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, spastisite, kaba motor fonksiyon, yürüme, denge, yaşam kalitesi ve fonksiyonel bağımsızlıkları cerrahi öncesi dönemde ve cerrahi sonrası 4. ve 8. haftalarda değerlendirilmiştir. Grup içi ve gruplar arası farklar incelenmiştir. Bulgular: Ayak bileği plantar fleksör kas gevşetme cerrahisi ve sonrasında verilen post-operatif rehabilitasyon programının Serebral palsili çocuklarda eklem hareket açıklığı, spastisite, kas kuvveti, denge, yürüme, yaşam kalitesi ve fonksiyonel bağımsızlık üzerinde olumlu etkileri olduğu saptandı (p<0,05). Cerrahi ve post-operatif rehabilitasyona ek olarak verilen motor imgeleme eğitiminin ise özellikle ayak bileği ve diz aktif eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti ile yürüme hızı üzerinde olumlu etkileri olduğu saptandı (p<0,05). Sonuç: Serebral Palsi'li çocuklarda yapılan ayak bileği plantar fleksör kas gevşetmeleri sonrası uygulanacak post-operatif rehabilitasyon programları çocukların fiziksel ve fonksiyonel gelişimleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca programa eklenecek motor imgeleme eğitimi ise aktif eklem hareket açıklığı ve kas gücünün restorasyonunda önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to investigate the effects of motor imagery training, which will be applied in addition to post-operative rehabilitation after ankle plantar flexor muscle lengthening surgeries, on balance, walking and quality of life in individuals with cerebral palsy. Materials and Methods: This prospective, randomized, controlled study included 28 patients scheduled for ankle plantar flexor muscle release surgery and was randomly assigned to two equal groups. The control group received only conventional postoperative rehabilitation, while the motor imagery group received motor imagery training in addition to the same therapy. Range of motion, muscle strength, spasticity, gross motor function, gait, balance, quality of life, and functional independence were assessed preoperatively and at 4 and 8 weeks postoperatively. Intragroup and intergroup differences were determined. Results: Ankle plantar flexor muscle release surgery and the subsequent postoperative rehabilitation program were found to have improvement on range of motion, spasticity, muscle strength, balance, gait, quality of life, and functional independence in children with cerebral palsy (p<0.05). Motor imagery training, provided in addition to surgery and postoperative rehabilitation, was found to have improvement, particularly on ankle and knee active range of motion, muscle strength, and walking speed (p<0.05). Conclusion: Postoperative rehabilitation programs implemented after ankle plantar flexor muscle release in children with cerebral palsy have a significant impact on their physical and functional development. Furthermore, motor imagery training, incorporated into the program, plays a crucial role in restoring active range of motion and muscle strength.