Yaşlı bireylerde sigara bağımlılığı, el becerisi ve psikolojik iyi olma hali arasındaki etkileşimin araştırılması: Irak'ta kesitsel bir araştırma
Investigation of the interaction between cigarette addiction, manual dependence and psychological well-being in elderly individuals: A sectional study in Iraq
  1. Tez No: 877918
  2. Yazar: THANAA KADHIM HASAN MOUSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, Irak'ta yaşayan 201 yaşlı birey üzerinde gerçekleştirilmiş kesitsel bir çalışmadır ve sigara bağımlılığının yaşlı bireylerin el becerileri ve psikolojik sağlık üzerindeki etkilerini inceler. Araştırma örneklemini oluşturan katılımcıların %56.2'si erkek, %43.8'i kadın olup, yaş ortalaması 68.33'tür. Araştırmanın metodolojisi, Pearson korelasyon analizleri ve çoklu lineer regresyon analizleri kullanılarak sigara bağımlılığının el becerileri üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Dominant el için r korelasyon katsayısı 0.506 (p < 0.001), non-dominant el için r korelasyon katsayısı 0.521 (p < 0.001) olarak bulunmuştur. Ayrıca, regresyon analizlerinde elde edilen R2 değeri dominant el için %30, non-dominant el için %38.6 olarak hesaplanmıştır. Analiz sonuçları, sigara içen yaşlılarda el becerilerinin anlamlı derecede azaldığını ve psikolojik sağlık durumlarının daha kötü olduğunu ortaya koymuştur. Nikotin bağımlılığının yoğunluğu arttıkça, el becerilerindeki performansın düştüğü ve psikolojik rahatsızlıkların arttığı gözlemlenmiştir. Çalışma ayrıca, el becerilerindeki yetkinlik düzeyinin, yaşlı bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerini ve yaşam kalitelerini pozitif yönde etkilediğini belirlemiştir. Bu bulgular, yaşlılar için özelleştirilmiş sigara bırakma programlarının önemini vurgularken, sağlık müdahalelerinin bu popülasyonun özel ihtiyaçlarını dikkate alması gerektiğini belirtmektedir. Çalışmanın sınırlılıkları arasında, kesitsel tasarım nedeniyle nedensellik ilişkilerinin saptanamaması ve coğrafi sınırlılıklar bulunmaktadır. Gelecek çalışmaların bu bulguları farklı coğrafyalarda test etmesi ve uzun süreli takip çalışmaları yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted on a cohort of 201 elderly individuals residing in Iraq, exploring the ramifications of tobacco dependency on manual dexterity and psychological health. The sample comprised 56.2% males and 43.8% females, with an average age of 68.33 years. Methodological procedures involved Pearson correlation analyses and multiple linear regression analyses to assess the impact of smoking addiction on hand skills. The findings indicated a statistically significant detriment to manual dexterity among smokers, where the correlation coefficient for the dominant hand was r = 0.506 (p < 0.001), and for the non-dominant hand, r = 0.521 (p < 0.001). Furthermore, regression analyses revealed an R2 value of 30% for the dominant hand and 38.6% for the non-dominant hand. Results consistently demonstrated a substantial decline in manual skills and a deterioration in the psychological health condition in elderly smokers, with an increase in nicotine addiction correlating to diminished hand performance and heightened psychological distress. Moreover, proficiency in hand skills positively influenced the levels of psychological well-being and quality of life in the elderly. The implications of these findings underscore the necessity for tailored smoking cessation programs for the elderly, alongside health interventions that consider the unique needs of this population. Limitations of the study include the cross-sectional design precluding causal inferences and limited geographic scope. Future research should replicate these findings in diverse locales and undertake longitudinal studies to examine the enduring effects of smoking cessation on the motor skills and psychological health of the elderly.