The effect of hydrogen peroxide and vitamin D3 on fibroblast cell line
Hidrojen peroksit ve vitamin D3'ün fibroblast hücre hattı üzerindeki etkisi
- Tez No: 877917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OZANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Oksidatif stres, ev sahibi savunma mekanizması olarak kabul edilir ve homeostazı korumak ve/veya hastalık teşvik etmekle ilgilidir. Oksitatif stres, hücrede oluşmuş Reaktif Oksijen Türleri (ROS) sayısı ile hücrenin içsel antioksidan savunma sisteminin temizlediği miktar arasında bir dengesizlik olduğunda meydana gelir. Biyolojik sistemde ROS'u orta seviyede tutmak çok sayıda faydalı ve fizyolojik rolü vardır. Hidrojen peroksit (H2O2) çok reaksiyoncu olmadığı için, kaynağından uzaklaşabilir ve ikinci bir mesajlaşma veya sinyal molekülü olarak fonksiyon sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı, Hidrojen Peroksit (H2O2) ve Vitamin D3'ün Fibroblast hücre hattı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Hücreler, büyümek ve çoğaltmak için uygun belirli koşullarda yetiştirildi, bulgular, 100μM H2O2'nin fibroblast hücrelerinin yaşam kalitesini artırmada yardımcı olduğunu ve vitamin D3 ile kombine edildiğinde oksidatif strese neden hücrelere hayatta kalma etkisine sahip olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is conceded as the host defense mechanism which involves maintaining homeostasis and / or inducing disease. Oxidative stress occurs when an imbalance happens between the number of Reactive Oxygen Species (ROS) formed in cell and amount cleared by the cell's intrinsic antioxidant defense system. Keeping ROS at moderate levels in biological system has numerous beneficial and physiological roles. Since hydrogen peroxide (H2O2) is not very reactive, it can move farther from its source and function as a second messenger or signaling molecule. The aim of this study is to assess the effect of Hydrogen Peroxide (H2O2) and Vitamin D3 upon Fibroblast cell line. The cells were cultured in specific conditions suitable for their growing and propagating, the finding demonstrate that 100μM H2O2 helps in increase fibroblast cell viability and has pro-survival effect on oxidative stress induced cells when combined with vitamin D3.