Öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenmeleri için teknoloji öz yeterlikleri ile yapılandırmacı yaklaşımı uygulamaya yönelik öz yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' technology self-efficiency for 21st century learning and their self-efficiency to apply the constructist approach
  1. Tez No: 877938
  2. Yazar: MERYEM OKUR TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenmeleri için teknoloji öz yeterlikleri ile yapılandırmacı yaklaşımı uygulamaya yönelik öz yeterlikleri (cinsiyet, yaş, görev yaptıkları eğitim kademesi, konuya ilişkin hizmet içi eğitim alıp almadıkları mezun oldukları eğitim durumu ve mesleki kademesi) açısından ilişkilerin ortaya konmasıdır. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Erzurum ili Yakutiye, Palandöken ve Aziziye ilçelerinde MEB'e bağlı ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okullarda görevli 400 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; '21. Yüzyıl Öğrenmeleri için Teknoloji Yeterliği Öz-Değerlendirme Ölçeği' ve 'Öğretmenlerin Yapılandırmacı Yaklaşımı Uygulamaya Yönelik Öz Yeterlik İnanç Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde, betimsel analizler, bağımsız gruplar arası t testi, Varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenmeleri için teknoloji öz yeterlik düzeylerinin cinsiyet, görev yapılan eğitim kademesi, mezun olunan fakülte, eğitim durumu ve konuya ilişkin hizmet içi eğitim değişkenlerine göre farklılık göstermediği fakat yaş ve görev yılı değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşımı uygulamaya yönelik yeterlik düzeylerinin yaş, görev yılı, görev yapılan eğitim kademesi, eğitim durumu ve mezun olunan fakülte değişkenine göre farklılık göstermezken cinsiyet ve konuya ilişkin hizmet içi değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Öğretmenlerin 21. Yüzyıl öğrenmeleri için teknoloji öz yeterlikleri ile yapılandırmacı yaklaşımı uygulamaya yönelik öz yeterlikleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu aynı zamanda Öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenmeleri için teknoloji öz yeterliklerinin yapılandırmacı yaklaşımı uygulamaya yönelik öz yeterliklerinin %9.4'ünü açıkladığı görülmüştür. Sonuçlar: Öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenmeleri için teknoloji öz yeterlik düzeylerinin çok yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. 31-40 yaş ve 1-5 yıl görev yılına sahip öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenmeleri için teknoloji öz yeterliklerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşımı uygulamaya yönelik yeterlik düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür aynı zamanda kadın ve konuya ilişkin hizmet içi eğitim alan öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşımı uygulamaya yönelik yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to reveal the relationships between teachers' technology self-efficacy for 21st century learning and their self-efficacy for applying the constructivist approach (gender, age, educational level they work in, whether they have received in-service training on the subject, the educational status they graduated from and their professional level). Method: The general survey method, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the research consists of 400 teachers working in primary, secondary and high school schools affiliated with the Ministry of Education in Yakutiye, Palandöken and Aziziye districts of Erzurum province. As a data collection tool in the research; '21. 'Technology Efficacy Self-Assessment Scale for 21st Century Learning' and 'Teachers' Self-Efficacy Belief Scale for Implementing the Constructivist Approach' were used. Descriptive analysis, Independent Group T-test, Variance analysis, Pearson Correlation analysis and Regression analysis were used to analyze the data. Findings: It was observed that teachers' technology self-efficacy levels for 21st century learning did not differ according to gender, level of education, faculty graduated, educational status and in-service training variables on the subject, but they showed significant differences according to age and year of duty. It was determined that teachers' proficiency levels for applying the constructivist approach did not differ according to age, years of service, level of education, educational status and faculty graduated from, but they showed significant differences according to gender and in-service variables related to the subject. It was observed that there was a positive, moderately significant relationship between teachers' technology self-efficacy for 21st century learning and their self-efficacy for applying the constructivist approach. At the same time, it was observed that teachers' technology self-efficacy for 21st century learning explained 9.4% of their self-efficacy for applying the constructivist approach. Conclusions: It has been observed that teachers' technology self-efficacy levels for 21st century learning are very high. It was determined that teachers aged 31-40 and with 1-5 years of service had higher technology self-efficacy for 21st century learning. It was observed that the teachers' proficiency levels for applying the constructivist approach were at a high level. At the same time, it was observed that the proficiency levels of teachers who were female and who received in-service training on the subject were higher for applying the constructivist approach.