Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve ar-ge harcamaları arasındaki ilişki: OECD ülkeleri örneği
The relationship between foreign direct investments and R&D expenditures: example of OECD countries
- Tez No: 877937
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, 2005-2020 yılları arasında OECD ülkelerinde doğrudan yabancı yatırımların (FDI) araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, FDI'nin ekonomik büyüme ve miktar üzerindeki doğrudan etkilerinin yanı sıra, Ar-Ge ve teknolojik inovasyon üzerindeki üssel etkilerini de değerlendirerek, FDI'nin Ar-Ge faaliyetleri üzerindeki karmaşık etkileşimlerini ve ekonomik büyüme üzerindeki sonuçlarını analiz etmektedir. Araştırma metodolojisi, literatür taraması ve ekonometrik analizleri kapsamaktadır; yatay kesit bağımlılığı, birim kök testleri ve panel koentegrasyon testleri gibi ekonometrik yöntemler kullanılmıştır. Bulgular, FDI'nin OECD ülkelerinde Ar-Ge harcamaları üzerindeki etkilerini tartışmakta ve araştırmanın sonucunda, FDI'nin Ar-Ge ve teknolojik yenilik üzerindeki etkilerini maksimize etmek için politika yapıcılar ve ekonomi yöneticileri için stratejik öneriler sunulmaktadır. Bu çalışma, FDI ve Ar-Ge harcamaları arasındaki ilişkiyi derinlemesine anlama ve OECD ülkelerindeki yatırım politikalarını daha etkin şekilde tasarlama konusunda önemli bir referans noktası sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the effects of foreign direct investments (FDI) on research and development (R&D) expenditures in OECD countries between 2005 and 2020. The research analyzes the complex interactions of FDI on R&D activities and their consequences on economic growth, assessing the direct effects of FDI on economic growth and quantity, as well as its exponential effects on R&D and technological innovation. The research methodology includes literature review and econometric analysis; Econometric methods such as cross-section dependence, unit root tests and panel cointegration tests were used. The findings discuss the effects of FDI on R&D expenditures in OECD countries, and the conclusion of the research provides strategic recommendations for policy makers and economic managers to maximize the effects of FDI on R&D and technological innovation. This study provides an important reference point for understanding in depth the relationship between FDI and R&D expenditures and designing investment policies more effectively in OECD countries.