Karbendazimin DNA metilasyonu üzerindeki etkisinin Fusarium'da araştırılması
Investigation of the effect of carbendazim on DNA methylation in Fusarium
  1. Tez No: 877953
  2. Yazar: ŞULE İNAN KENAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRUH ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Ziraat, Biology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında, fungusit aktif bileşeni karbendazimin bitki patojeni Fusarium culmorum'un DNA metilasyonuna etkisi bisülfit dizileme ve enzime bağlı immunosorbent analiz (ELISA) yöntemi ile araştırıldı. Karbendazimin bu türün referans suşunda (FcUK99) hücre canlılığına etkisi, fungal büyüme oranının belirlenmesi ve akridin turuncusu/etidyum bromür ikili boyama yaklaşımının kullanıldığı floresan mikroskobu görüntülemesi ile ortaya kondu. İlk olarak, aktif ajanın FcUK99'un büyümesini tamamen durduran minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) 2.8 µg/mL olarak belirlendi. Karbendazimin MİK25 (0.7 µg/mL) ve MİK50 (1.4 µg/mL) değerleri fungal üremeyi sırasıyla % 38.4 ve % 71.1 inhibe etti.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the master's thesis, the effect of carbendazim fungicide active compound on DNA methylation of the plant pathogen Fusarium culmorum was investigated by bisulfite sequencing and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. The effect of carbendazim on cell viability in the reference strain (FcUK99) of this species was revealed by the determination of fungal growth rate and fluorescence microscopy imaging using the acridine orange/ethidium bromide dual staining approach. At first, the minimum inhibitory concentration (MIC) of the active agent, that completely suppresses the growth of FcUK99, was determined as 2.8 µg/mL. MIC25 (0.7 µg/mL) and MIC50 (1.4 µg/mL) values of carbendazim inhibited fungal growth by 38.4% and 71.1%, respectively.