Hastane sınıfları : Hastane sınıfı öğretmenlerinin gözünden bir bakış
Hospital classes: A perspective from the view of hospitalclassroom teachers
- Tez No: 877952
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RESA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Süreğen hastalığı sebebi ile uzun süre hastanede tedavi gören çocuklar zamanla sosyal hayattan ve okuldan soyutlanmaktadırlar. Bu yüzden akademik başarılarında da düşüş yaşanmaktadır. Hastanede uzun süre tedavi gören çocukların hayatla ve okullarıyla bağlantılarının kopmaması için kurulan hastane sınıfları günümüzde hak ettikleri ve ihtiyaçları olan desteği görmeden varlıklarını devam ettirmek için çabalamaktadırlar. Bu çalışmanın temel amacı, hastane sınıflarının mevcut koşullarının tespit edilmesi ve hastane sınıf öğretmenlerine Millî Eğitim Bakanlığı tarafından verilen“Çocuk Hastalarla Evde/Hastanede Eğitim Kursu”nun yeterliliğini sorgulamaktır. Çalışma, hastane sınıfı öğretmenlerinin çalışma yaşamında karşılaştığı sorunları ve bu sorunlara getirdikleri çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla durum çalışması kullanılarak nitel desenli olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak, Türkiye'deki hastane sınıflarında farklı branşlarda ve farklı şehirlerde çalışan öğretmenlerle görüşülmüştür. Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan 52 hastane sınıfında görev yapan yaklaşık 85 hastane sınıfı öğretmeni bulunmaktadır. Bu üyelerden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 16 öğretmenle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel desenli bu çalışmada görüşmeler, araştırmacı tarafından 4 kişiyle yapılan pilot çalışma sonucunda oluşturulan sorular kullanılarak yapılmıştır. Toplanan veriler, MAXQDA 24 programı ile tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve bulgular raporlanmıştır. Bu çalışma hastane sınıfı öğretmenlerinin mesleki tecrübeleri, hastane sınıfına başlamadan önce sahip oldukları bilgileri, hastane sınıfına başlamadan önce veya başladıktan sonra aldıkları eğitimin niteliği ve hastane sınıflarının gelişimine dair görüşlerini ortaya koymaktadır. Hastane okulundan hastane sınıfına geçişle birlikte bakanlık tarafından hastane sınıflarına verilen destek bitmiş ve öğretmenler kendilerini daha yalnız hissetmeye başlamışlardır. Hastanelerde sınıf olarak ayrılan odaların servislerden uzak, penceresiz ve âtıl durumda olduğu da belirtilmiştir. Bu sınıfların servis içerisine taşınması, hastane sınıfında görev alacak öğretmenlerin özel olarak yetiştirilmesi, hastane sınıflarının ihtiyaçlarının karşılanması için bütçe ayrılması gerekmektedir. Bu çalışma hastane sınıfı öğretmenlerinin yaşadıkları sorunlara, hastane sınıfı öğretmenliğinin daha verimli olması için, hastanede görev yapacak öğretmenlere verilen eğitimin içeriğine ve hastane sınıflarının ihtiyaçlarına dair değerli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to their chronic illnesses, children who undergo long-term treatment in hospitals become isolated from social life and school over time. As a result, they experience a decline in academic performance. Hospital classrooms, established to prevent children receiving long-term treatment from losing connection with life and school, are struggling to continue their existence without the support and recognition they need and deserve. The primary aim of this study is to identify the current conditions of hospital classrooms and to evaluate the adequacy of the“Education Course for Sick Children at Home/Hospital”provided to hospital classroom teachers by the Ministry of National Education.. The study, as a designed qualitative case study, approach to reveal the problems faced by hospital classroom teachers in their professional lives and the solutions they propose for these problems. In the scope of the research, interviews were conducted with teachers from different branches and cities working in hospital classrooms in Turkey, using convenience sampling. There are approximately 85 hospital classroom teachers working in 52 hospital classrooms across different cities in Turkey. Interviews were conducted with 16 teachers selected using convenience sampling method. In this qualitative study, the interviews were conducted using questions formed based on a pilot study with 4 participants, developed by the researcher. The collected data was analyzed using MAXQDA 24 software with thematic analysis method and the findings were reported. This study reveals the professional experiences of hospital classroom teachers, the knowledge they had before starting in hospital classrooms, the quality of the training they received before and after starting in hospital classrooms, and their views on the development of hospital classrooms. With the transition from hospital schools to hospital classrooms, the support provided by the ministry ended, and teachers began to feel more isolated. It was also noted that the rooms designated as classrooms in hospitals were far from the wards, windowless, and in a state of disrepair. It is necessary to move these classrooms into the wards, specially train the teachers who will work in hospital classrooms and allocate a budget to meet the needs of hospital classrooms. This study provides valuable contributions regarding the problems faced by hospital classroom teachers, the content of the training given to make hospital classroom teaching more efficient, and the needs of hospital classrooms.