Yeni medya sanatının evrimi ve etkisi
Evolution and impact of new media art
- Tez No: 877973
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, teknolojinin hız kesmeyen ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan ve süreğen olarak evrim geçiren yeni medya sanatının dinamik yapısını kapsamlı olarak betimlemektedir. Yeni medya sanatı, teknolojik ilerlemelerin sağladığı sınırsız olanakları ve bunun sayesinde ortaya çıkan yaratıcı ve yeni sanatsal ifade biçimlerini temsil etmektedir. Geleneksel sanat formlarının bağlı olduğu sınırları aşan bu alan, dijital sanat formlarını, etkileşimli enstalasyonları, sanal gerçeklik deneyimlerini ve internet tabanlı projeleri kapsayan zengin bir içeriğe sahiptir. Bu geniş alanda, sanatçılar etkileyici, aynı zamanda da düşündürücü deneyimler oluşturmak için bilgisayar bilimleri, mühendislik ve tasarım gibi çeşitli alanlardan yararlanırlar. Bu kapsamlı çalışma, yeni medya sanatının tarihsel temellerini, teorik çerçevelerini, sanatsal metodolojilerini, toplumsal etkilerini ve sonuçlarını incelemektedir. Ayrıca, önemli sanatçıları, ufuk açıcı eserleri ve bu alandaki eleştirel söylemleri ayrıntılı olarak incelenerek çağdaş kültür içinde yeni medya sanatının anlamını ve evrimsel serüveninin aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın yöntemi kapsamlı literatür taraması, önemli sanatçılar ve eserlerinin ve katkılarının incelenmesi ve bütün bunlardan ortaya çıkan bulguların sentezini, nihai olarak da bunları temel alarak geleceğe yönelik çıkarsamaları içermektedir. Bu sayede, teknoloji, yaratıcılık ve insan deneyimi arasındaki karmaşık etkileşimi açığa çıkararak, dijital çağda yeni medya sanatının dönüştürücü gücünün bizim algılarımızı, etkileşimlerimizi ve hikayelerimizi nasıl şekillendirdiğini daha derinlemesine kavramayı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes in depth the dynamic nature of new media art, which has emerged and continuously evolved with the relentless advancement of technology. New media art represents the unlimited possibilities provided by technological advances and the creative and new forms of artistic expression that have emerged as a result. Transcending the boundaries of traditional art forms, this field has a rich content that encompasses digital art forms, interactive installations, virtual reality experiences and internet-based projects. In this broad field, artists draw on diverse fields such as computer science, engineering and design to create immersive yet thought-provoking experiences. This comprehensive study examines the historical foundations, theoretical frameworks, artistic methodologies, social impacts and consequences of new media art. It also aims to illuminate the meaning and evolutionary journey of new media art within contemporary culture by examining in detail key artists, their seminal works and critical discourses in this field. The methodology of this study includes extensive literature review, textual analysis, in-depth analysis of key artists and their works, and synthesis of the findings and future implications based on them. In this way, it reveals the complex interplay between technology, creativity and human experience, encouraging a deeper understanding of how the transformative power of new media art in the digital age shapes our perceptions, interactions and stories.