Acil servis çalışanlarında tükenmişlik düzeylerinin iş doyumu üzerindeki etkisi
The effect of burnout levels on job satisfaction in emergency service workers
  1. Tez No: 877977
  2. Yazar: SÜMEYYE BARIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde sağlık hizmetleri, toplumların refahı ve yaşam kalitesi için vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Sağlık profesyonelleri, hastaların yaşamını kurtarmak, iyileştirmek ve sürdürmek gibi kritik görevleri üstlenerek toplum sağlığının korunmasına katkıda bulunmaktadırlar. İş doyumu, bir bireyin işini ne kadar tatmin edici bulduğunu ve işini yaparken duygusal olarak ne kadar memnun olduğunu ifade eden bir kavramdır. Ancak, acil servis çalışanları gibi yüksek stres altındaki sağlık personeli için iş doyumu, işteki stres faktörleri ve tükenmişlik düzeyleri tarafından etkilenebilir. Bu çalışmanın temel amacı, acil servis çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin iş doyumları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 2016 ve 2023 yıllarında Tokat ili merkez ve ilçelerde görev yapan 183 acil servis çalışanı dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri toplanmış, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeğini tamamlamaları istenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 22 programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum gibi ölçümler, bağımsız örneklem t testi, ANOVA esti, Tukey, LSD ve Tamhane's T2 post-hoc testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda tüm istatistiksel analizler için kabul edilen anlamlılık düzeyi (Alpha) 0.05 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya 92'si erkek, 91'i kadınların oluşturduğu 183 acil servis çalışanı dahil edilmiştir. Araştırmaya katılanların yaş dağılımına bakıldığında; 44'ü 18-25 yaş, 86'si 26-35 yaş aralığında ve 53'ü 36 yaş ve üzerinde olduğu görülmüştür. Yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir durumu gibi birçok parametrenin tükenmişlik ve iş doyumu üzerine istatistiksel olarak etkili olduğu saptanmıştır. Mesleğini severek yapmayan acil servis çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri daha fazlayken iş doyumları da daha az olarak saptanmıştır. İstatistiksel analiz, tükenmişlik ile iş tatmini arasında negatif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Tükenmişlik düzeyleri, sağlık sektöründe çalışanlar için ciddi bir endişe kaynağıdır ve bu çalışma, acil servis çalışanlarının bu zorlu çalışma ortamında ne kadar etkilendiğini anlamamıza yardımcı olmuştur. Bu tür araştırmalar, acil servisteki sağlık çalışanlarının çalışma ortamını iyileştirebilir ve onlara daha iyi destek sağlanmasına yardımcı olabilir. Çalışmamızın acil servis çalışanlarının sağlık sektöründeki rolünün daha iyi anlaşılması ve gelecekteki çalışmaların yönlendirilmesi için önemli bir temel oluşturacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Nowadays, health services play an indispensable role for the welfare and quality of life of societies. Health professionals contribute to the protection of public health by undertaking critical tasks such as saving, improving, and sustaining patients' lives. Job satisfaction is a concept that reflects an individual's level of satisfaction with their job and emotional fulfillment while performing their work duties. However, healthcare personnel, especially emergency service workers, may experience decreased job satisfaction due to stress factors and high levels of burnout. The main purpose of this study is to examine the effect of burnout levels of emergency service workers on their job satisfaction. The study included 183 emergency service employees working in the center and districts of Tokat province in 2016 and 2023. Demographic information was gathered from the participants, who were then requested to fill out the Maslach Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. Statistical analyses were performed in SPSS 22 software. Mean, standard deviation, median, minimum and maximum measurements, independent sample t test, ANOVA, Tukey, LSD and Tamhane's T2 post-hoc tests were used to evaluate the data. The level of significance (Alpha) accepted for all statistical analyses in our study was 0.05. The study involved 183 emergency service workers, with 92 being male and 91 being female. When analyzing the age distribution of the participants, it was found that 44 individuals were aged 18-25, 86 were aged 26-35, and 53 were 36 years old or above. It was found that many parameters such as age, gender, marital status, and income status were statistically significant in influencing burnout and job satisfaction. Burnout levels were higher among emergency service workers who lacked enjoyment in their profession, leading to lower job satisfaction. Statistical analysis revealed a negative correlation between burnout and job satisfaction. Burnout levels are a significant concern for individuals in the healthcare sector and this study helped us to understand how much emergency service workers are affected in this challenging working environment. Such research can enhance the work environment for healthcare professionals in the emergency department and help provide them with better support. We believe our study will offer a crucial foundation for enhancing comprehension of the emergency department staff's role in the healthcare sector and for directing future research.