Özel ve devlet hastanelerinin acil servis personellerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasına yönelik Kahramanmaraş ilinde bir araştırma
An investigation into the comparison of job satisfaction and burnout levels of emergency service staff members in private and state hospitals in Kahramanmaraş province
- Tez No: 451777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İş doyumu, çalışanların işlerinde duydukları doyumun ve işlerinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılama derecesidir. Tükenmişlik ise, çalışanlarda iş stresinin fazla yaşanması nedeniyle bu duruma gösterilen bir tepkidir. Tükenmişlik sendromu iş ile ilgili bir stres türü olduğu için birebir iletişimin olduğu işlerde daha çok görülmektedir, özellikle sağlık sektöründe çok sık rastlanan bir problemdir. Sağlık sektöründe insan sağlığı söz konusu olduğundan dolayı sağlık personellerinin işlerinden doyum sağlamaları ve tükenmişlik düzeyleri büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; çalışanların iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi, demografik özellikleri açısından çalışanların iş doyumları ve tükenmişliklerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu amaçla Kahramanmaraş ilinde bulunan özel ve devlet hastanelerinde çalışan 135 acil servis personeline anket uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak T-testi, ANOVA ve çapraz tablo analizlerine tabi tutulmuştur. Anket sonucu elde edilen bulgulara göre; sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri ile iş doyumları arasında anlamlı ilişkiler vardır. Bununla birlikte bazı demografik değişkenler açısından sağlık çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin farklılaştığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is the degree of compensation of their needs and expectations through satisfaction in their works. However, burnout is a respond to this situation due to job stress in employees. Because burnout syndrome is a stress associated with job, it is more widely seen in works where there is one-to-one communication. It is a problem especially seen in health sector. Since it is a matter of human health in health sector, job satisfaction and burnout levels of health staff members are of great importance. The aim of this study is to investigation of the relationship between job satisfaction and burnout levels of workers and to determine whether there is a difference between job satisfaction and burnout levels with respect to demographic features. With this purpose, a questionnaire was applied to 135 emergency staff members in private and state hospitals in Kahramanmaraş province. The data obtained from the questionnaire results were subjected to T-test, ANOVA and crosstab analyzes by using SPSS programme. According to the findings obtained from questionnaire results, there are meaningful connections between job satisfaction and burnout levels of health workers. In addition, it has been shown that job satisfaction and burnout levels of health workers vary in terms of some demographic variations.