Kızılcık Şerbeti dizisinin din ve değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of 'Kızılcık Şerbeti' series in terms of religious and values education
  1. Tez No: 877976
  2. Yazar: FATMA BETÜL BAYAZİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ahlâklı, karakterli ve kişilik sahibi bireyler yetiştirmek değerler eğitiminin en başta gelen hedefleri arasındadır. Bu amaçla örgün ve yaygın eğitimle din ve değerler eğitimi faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte sadece eğitim kurumlarıyla değil medya araçlarıyla da bu eğitim bir şekilde verilebilmektedir. Nitekim bireylerin dini bilgilerini öğrenme ve değerlerini oluşturma süreçlerinde formal eğitimin yanı sıra informal düzlemde de pek çok kanal bulunmaktadır. Bu noktada karşımıza televizyonlarda izlenen çeşitli programlar, diziler ve belgeseller çıkmaktadır. Bu çerçevede 2022 yılında özel bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan, reytinglerinin yüksekliği ve senaryosunda yer alan dini ögelerin yoğunluğu ile dikkat çeken“Kızılcık Şerbeti”dizisi araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Söz konusu dizinin, din ve değerler eğitimi çerçevesinde olumlu ve olumsuz hangi kavramları içerdiği, bu kavramların hangi oranda, ne sıklıkta bulunduğu ve nasıl yansıtıldığı tespit edilmiş, oluşturduğu etkiye dikkat çekilmiştir. Dizilerin din ve değerler eğitimi açısından birey ve toplumda oluşturabileceği etkileri ortaya koymak, sonuçlarını yorumlamak ve izleyicilerde farkındalık oluşturmak çalışmamızın temel amacı olmuştur. Araştırma nitel bir çalışma olup veri toplama tekniklerinden doküman incelemesi yöntemine başvurulmuştur. Elde edilen verilerin analizi için de içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan içerik analizinden elde edilen bulgulara göre Kızılcık Şerbeti dizisinde sunulan bazı mesajlar değerlerle çatışan, olumsuz ifadeler içermektedir. Bu durum sanatsal açıdan görece toplumun yansıması olarak değerlendirilebileceği gibi din ve değerler eğitimi açısından verdiği yanıltıcı bilgiler ve bireyler üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerle çok ciddi bir sorun olarak da görülebilir.
Özet (Çeviri)
The primary goal of values education is to nurture individuals who are ethical, principled, and possess strong character. To achieve this objective, formal and informal educational institutions, as well as media platforms, engage in activities focused on religious and values education. It is widely recognized that individuals acquire religious knowledge and form their values not only through formal education but also through various informal channels. In this context, television programs, series, and documentaries play a significant role, as exemplified by the television series“Kızılcık Şerbeti”which began airing on a private channel in 2022. This series has drawn attention due to its high viewership ratings and the prominence of religious elements in its storyline. Researchers have studied this series within the framework of religious and values education, examining the positive and negative concepts it incorporates, their frequency and representation, and their impact. The study aims to elucidate the potential effects of television series on religious and values education in individuals and society, interpret its findings, and raise awareness among viewers. The research employs a qualitative approach, utilizing document analysis as a data collection technique and content analysis for data interpretation. Findings from the content analysis indicate that“Kızılcık Şerbeti”contains messages that include negative expressions related to values. This aspect could be viewed as a reflection of societal dynamics from an artistic perspective. However, it also raises concerns regarding the misleading information it presents in terms of religious and values education, potentially resulting in adverse effects on individuals.