The impact of non-state actors on stability of Iraq: The case of popular mobilization forces
Tez devlet dışı aktörlerin Irak'ın istikrarı üzerindeki etkisi: Halk seferberlik güçleri örneği
- Tez No: 877988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZDEMİRKIRAN EMBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Irak devleti kuruluşundan bu yana çok sayıda istikrarsızlaştırıcı olay yaşadı; bunların en önemlisi Amerikan işgali ve Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesiydi. Bu durum siyasi sistemin değişmesine neden oldu ama ne yazık ki yeni bir istikrarsızlık döneminin de başlangıcı oldu. Bunun sonucunda mezhepsel şiddet ortaya çıktı ve günümüze kadar devam eden kalıcı sonuçlar bıraktı. Mevcut koşullar, devletin önemli yönleri üzerinde yavaş yavaş kontrol sahibi olan ve gerektiğinde onu zayıflatan devlet dışı silahlı aktörlerin ortaya çıkmasına katkıda bulundu. Bu devlet dışı aktörler Irak'ın siyasi, güvenlik, ekonomik ve sosyal alanlarında önemli katılımcılar haline geldi. Halk Seferberlik Güçleri adı altında bir güvenlik aygıtı olarak devlete entegre olmaları iktidarlarını güçlendirmiştir. Aynı zamanda siyasette de nüfuz sahibi oldular ve gerek siyasetteki ağırlıkları gerekse silah kullanımı yoluyla birbirini takip eden Irak hükümetleri üzerinde kontrol sahibi oldular. Irak'ın istikrarı üzerindeki etkisini vurgulamak amacıyla önemli bir rol oynamaya başladı. Makale, bu aktörlerin gelişim aşamalarına, yansıttıkları ideolojilere ve Irak devleti ve ulusal kimliğiyle çatışmaları veya uyumlulukları karşılığında terk etmeyi reddettikleri yabancı ittifaklara odaklanıyor.
Özet (Çeviri)
Since its formation, Iraqi state has experienced numerous destabilizing events, with the most significant being the American occupation and the overthrow of Saddam Hussein's regime. This led to a shift in the political system, but unfortunately, it marked the start of a new era of instability. Sectarian violence emerged as a result, leaving lasting consequences that persist to this day. The prevailing circumstances contributed the emergence of non-state armed actors who gradually gained control over key aspects of the state, weakening it as needed. These non-state actors have become significant participants in Iraq's political, security, economic, and social spheres. Their integration into the state as a security apparatus under the name of the Popular Mobilization Forces has strengthened their power. They have also gained influence in politics and have exerted control over successive Iraqi governments, either through their weight in politics or through the use of weapons. In an effort to emphasize its influence on Iraq's stability, it has started to play a significant role. The paper focuses on the developmental stages of these actors, the ideologies they reflect and the foreign alliances they refuse to abandon in exchange for their conflict or compatibility with the Iraqi state and its national identity.