Transformations in Saudi-Iranian Relations in Arab Region From 2003 to 2023
2003'ten 2023'e kadar Arap bölgesinde Suudi-İran ilişkilerinin dönüşümü
  1. Tez No: 952329
  2. Yazar: İBRAHİM EL MUHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR NİŞANCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ı işgal etmesinin ardından, 2023 yılına kadar geçen süreçte Arap bölgesinde köklü dönüşümler yaşandı. Bu dönemde, Suudi Arabistan ve İran'ın temsil ettiği yeni bir bölgesel denge denklemi oluşturuldu. Özellikle, iki ülkenin vekalet savaşı stratejisi çerçevesinde alt devlet aktörlerini ve grupları kullanması dikkat çekiciydi. Bu durum, Arap Baharı'nın ardından Suriye ve Yemen'deki vekalet savaşlarında daha da belirgin hale geldi ve iki ülke arasındaki ilişkilerde büyük gerginliklere yol açtı. Ancak, bu iki bölgesel güç doğrudan bir savaşa sürüklenmekten kaçındı ve krizleri çözme ve uzlaşma yolunu tercih etti. Bu durum, 2023 yılında Çin arabuluculuğuyla sağlanan barış anlaşmasında açıkça görüldü. Bu dönüşümleri ve Suudi Arabistan-İran ilişkileri üzerindeki etkilerini incelemek, iki ülke arasındaki ilişkileri şekillendiren temel dinamikleri ve bu dinamiklerin Arap bölgesindeki istikrarın doğasına olan etkilerini anlamak açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Arab region witnessed significant changes between 2003 and 2023 following the U.S. invasion of Iraq, leading to the establishment of a new regional balance of power represented by Saudi Arabia and Iran. The landscape of alliances and the rise of non-state actors, with both Iran and Saudi Arabia using these groups in their proxy war, became the most prominent feature of the region, especially after the American invasion of Iraq in 2003. This became clearer with the transformations during the Arab Spring, including the proxy wars in Syria and Yemen, which added immense tensions to their relations. However, it is also noteworthy that neither of the two regional powers engaged in direct war, despite significant threats. Both sides preferred reconciliation and regional crisis resolution, which was evident in the 2023 reconciliation agreement mediated by China. Studying these shifts and their impact on bilateral relations helps in understanding the main dynamics that shaped Saudi-Iranian relations and their effects on regional stability in the Arab world.