Algorithmic trading's effect on liquidity and volatility in Borsa Istanbul
Borsa İstanbul'daki algoritmik işlemlerin likidite ve volatilite üzerine etkisi
- Tez No: 877999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Borsa İstanbul'da algoritmik işlemlerin piyasa koşulları üzerindeki etkilerini incelemektedir. BIST veri tabanındaki bir haftalık emir defteri verilerini kullanarak, finans ve sanayi sektörüne ait olan iki önemli hisse senedine odaklanmaktadır. Runs in Process yöntemi kullanarak algoritmik işlem faaliyetleri tespit edilmekte ve bunların belirli piyasa metrikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Çalışma, algoritmik işlemlerin volatilite ölçüsü olan işlem sayısı ve likidite ölçüsü olan işlem hacmi üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Hacim ve işlem sayısının bağımlı değişken olduğu, algoritmik işlemlerin bağımsız değişken olduğu, piyasa değeri ve hisse devir oranının kontrol değişkenleri olduğu bir model oluşturulmuştur. Çalışma, doğrusal regresyon kullanılarak algoritmik işlemler ile bu piyasa koşulları arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Sonuçlar, algoritmik işlemlerin ticaret hacmi üzerinde istatiksel olarak anlamlı ve pozitif, işlem sayısı üzerinde ise istatiksel olarak anlamlı ve olumsuz bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, algoritmik ticaretin Borsa İstanbul'daki piyasa dinamiklerini şekillendirmede, özellikle işlem hacmini ve işlem sayısını etkilemede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu araştırma, algoritmik ticaretin likidite ve volatilite üzerindeki etkilerini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of algorithmic trading (AT) on market conditions within Borsa Istanbul. Using five days of order book data from the BIST database, the analysis focuses on two key stocks: one financial and one industrial firm from BIST 30. Employing the Runs in Process method, algorithmic trading activities are detected to evaluate their impact on specific market metrics. The study assesses the influence of algorithmic trading on number of ticks which is a volatility measure and volume which is a liquidity measure. A model is constructed with volume and number of ticks as dependent variables, algorithmic trading as the independent variable, and market capitalization and share turnover ratio are the control variables. Using Simple Linear Regression, the study analyzes the relationship between algorithmic trading and these market conditions. Results indicate a significant positive effect of algorithmic trading on volume and a negative effect on the number of trades. These findings suggest that algorithmic trading plays a substantial role in shaping market dynamics within Borsa Istanbul, particularly affecting trading volume and number of ticks. This research sheds light on the effect of algorithmic trading on liquidity and volatility.