Terörle mücadelede insan istihbaratının rolü: 9/11 2001 abd ve 7/7 2005 Birleşik Krallık saldırılarının analizi
The role of human intelligence in the fight against terror: analysis of the 9/11 2001 united states of america and 7/7 2005 United Kingdom terrorist attacks
  1. Tez No: 878018
  2. Yazar: CENGİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışması günümüzde özellikle uluslararası düzeyde örgütlenmiş terörist gruplar ve terörle mücadelede insan istihbaratının (İNİS) rolünü ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, 2001 yılında 9/11 Washington ve New York ve 2005 yılında Londra'da yapılan terör saldırıları örnek olaylar olarak ele alınarak bu vakalarda insan istihbaratı kullanımının etkinliği, sorumlu kurumların başarı veya başarısızlığına katkıda bulunan nedenleri, yöntem farklılıkları, kuvvetli ve zayıf tarafları sistematik olarak analiz edilecektir. Terör ve terörizm ile ilgili tanımlar, motivasyonlar, gruplar ve destekçiler, taktikler, terör mağdurları ve terörist faaliyetler gibi değişik konulara baktığımızda terörün dünya üzerinde her zaman ve her yerde ortaya çıkabilen bir konu olduğu görülecektir. Günümüzdeki dünya düzeni ve son olaylar göstermektedir ki terör tehdidi gelecekte de varlığını arttırarak sürdürecektir. Dünya çapındaki tüm terör faaliyetlerini durdurmak neredeyse imkansızdır ancak terör faaliyetlerini minimum düzeyde tutabilecek ve planlı terör faaliyetlerini önleyebilecek bir terörle mücadele politikasının oluşturulması iyi gelişmiş bir istihbarat ağı ile mümkündür. İyi bir istihbarat toplama sisteminin kurulabilmesi için gelişmiş ve diğer istihbarat disiplinleri ile uyumlu bir İNİS teşkilatlarının kurulması/sürdürülmesi istihbarat teşkilatlarının en büyük önceliklerinden birisi olmalıdır. İstihbarat teşkilatları, İNİS ve diğer istihbarat toplama yöntemlerinin bir karmasını kullanarak teröre karşı daha etkili ve verimli hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the role and importance of human intelligence (HUMINT) in the fight against terror and terrorist groups, especially those organized at the international level. In this context, the terrorist attacks of 9/11 in Washington and New York in 2001 and London in 2005 will be discussed as case studies. The effectiveness of the use of human intelligence in these cases, the reasons that contribute to the success or failure of the responsible institutions, differences in methods, strengths and weaknesses will be systematically analyzed. When we look at different issues such as terrorism and its definitions, motivations, groups and supporters, tactics, victims of terrorism and terrorist activities, it will be seen that terrorism is an issue that can arise anytime and anywhere in the world. Today's world order and recent events show that the terrorist threat will continue to increase in the future. It is almost impossible to stop all terrorist activities worldwide, but creating a counter-terrorism policy that can keep terrorist activities to a minimum and prevent planned terrorist activities is possible with a well-developed intelligence network. In order to establish a effective intelligence collection system, establishing/maintaining HUMINT organizations that are advanced and compatible with other intelligence disciplines should be one of the top priorities of intelligence organizations. Intelligence agencies can become more effective and efficient against terror only by using a combination of HUMINT and other intelligence gathering methods.