Türkiye Selçukluları ile Eyyûbîlerin devlet teşkilatı bakımından karşılaştırılması
Comparison of Turkish Seljuks and Ayyubids in terms of state organization
- Tez No: 878026
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu çalışmada Türkiye Selçukluları ve Eyyûbîler'in devlet teşkilatlarında yer alan kurum, gelenek, teamül ve makamların ilk defa geniş perspektiften mukayesesi yapılmaktadır. Bu kapsamda sözü edilen devletlerin teşkilatlanmalarını etkileyen ortak ve farklı unsurlar bir bütün olarak olarak ele alınmaktadır. Türk-İslam Devlet Geleneğinin hâkim olduğu Türkiye Selçukluları ve Eyyûbîler'de bilhassa İktâ ve Gulam sisteminin devlet teşkilatlanmalarında ortak noktalar olarak öne çıktığı görülmektedir. Her iki devletin siyasi yapılanmasında rastladığımız farklı hususlara bakıldığında ise Türkiye Selçukluları'nda devletin yüksek mevkilerinde İranlı bürokratların etkili olduğu, Kösedağ Savaşı'nın ardından Moğol nüfuzunun artmasıyla beraber devlet hayatında İlhanlı tesirinin kendini iyice hissettirdiği fark edilmektedir. Eyyûbîler'de ise Zengî ve Fatımî mirasının yanı sıra Mısır'ın kendine özgü coğrafî, siyasi ve ekonomik şartlarından kaynaklanan bazı faktörlerin bu devletin teşkilatlanma sürecinde farklı alanlara tesir ettiği dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the institutions, traditions, practices and authorities in the state organizations of the Turkish Seljuks and Ayyubids are compared from a broad perspective for the first time. In this context, the common and different elements affecting the organization of the mentioned states are considered as a whole. It is seen that especially the iqta and ghulam system came to the fore as common points in the state organizations of the Turkish Seljuks and Ayyubids, where the Turkish-Islamic state tradition was dominant. When we look at the different aspects that we encounter in the political structure of both states, it is realized that Iranian bureaucrats were influential in high positions of the state in the Turkish Seljuks, and with the increase of Mongol influence after the Kösedağ War, the Ilkhanate influence in state life made itself felt thoroughly. As for the Ayyubids, it is noteworthy that some factors arising from the Zengid and Fatimid heritage as well as Egypt's unique geographical, political and economic conditions affected different areas in the organization process of this state.