Memlûk-Altın Orda diplomasisi ve Karadeniz köle ticareti (1260-1354)
Mamluk-Golden Horde diplomacy and the Black Sea slave trade (1260-1354)
  1. Tez No: 920722
  2. Yazar: BATUHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Karadeniz'in kuzeyi olarak da nitelendirilen Deşt-i Kıpçak, IX. yüzyıldan itibaren İslâm dünyasının köle temin ettiği bir bölgedir. Abbâsîler tarafından gerçekleştirilmiş olan köle temini ve sistemi Fâtımîler, Türkiye Selçukluları ve Eyyûbîler dönemlerinde de devam ettirilmiş, bölge önemini korumuştur. XIII. yüzyılın ortalarından itibaren Deşt-i Kıpçak'tan getirilmiş olan memlûklerin Mısır'da yönetimi ele geçirerek Eyyûbîler'e son vermesinin ardından köle ticaretinde büyük bir değişim yaşanmıştır. Aynı dönemde Moğol istilalarının Anadolu, İran ve Deşt-i Kıpçak bölgesine dayanması, Altın Orda ve İlhanlı adlarıyla iki ayrı devlet kurulması Karadeniz ve Mısır arasında gerçekleşen köle ticaretini etkilemiştir. Devletler arası siyasi, askeri ve ticari mücadeleler neticesinde ticaret güzergâhlarında değişmeler meydana gelmiştir. XIV. yüzyılda Anadolu'da Türkmen beyliklerinin egemenliklerinin artması, Memlûkler ile iletişimde olmaları gibi etmenler Karadeniz köle ticaretini ve Mısır'a köle temininde yeni değişimler meydana getirmiştir. Bu çalışmada Eyyûbîlerin ardından Mısır merkezli kurulan Memlûkler ile Altın Orda arasındaki münasebetlerin köle ticaretine olan etkilerine, iki devlet arasındaki ilişkilerin bölge devletlerine tesirine değinilecektir. Ayrıca Karadeniz ile Mısır arasındaki ticaret güzergâhları üzerinden kara ve deniz yollarında gerçekleşen ticaretin bir devlet politikası haline getiriliş süreci işlenecektir. Dahası bu çalışma ile kölelerin fiyatları, köle temin etme yöntemleri, köle tüccarları ve köle satışı sırasında tüccarların uyguladıkları uygulamalardan da bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Dasht-i Kipchak, also known as the north of the Black Sea, was a region where the Islamic world supplied slaves from the IXth century onwards. The slave supply and system, which had been realised by the Abbasids, was continued in the periods of the Fatimids, the Seljuks of Turkey and the Ayyubids, and the region maintained its importance. After the Mamluks, who were brought from Dasht-i Kipchak, took over the administration in Egypt and put an end to the Ayyubids in the middle of the XIIIth century, a great change took place in the slave trade. In the same period, the Mongol invasions in Anatolia, Iran and Dasht-i Kipchak region and the establishment of two separate states named Golden Horde and Ilkhanid affected the slave trade between the Black Sea and Egypt. As a result of political, military and commercial struggles between states, changes have occurred in trade routes. Factors such as the increasing sovereignty of Turkmen principalities in Anatolia in the XIVth century and their communication with the Mamluks brought about new changes in the Black Sea slave trade and the supply of slaves to Egypt. In this study, the effects of the relations between the Mamluks and the Golden Horde, which were established in Egypt after the Ayyubids, on the slave trade and the effects of the relations between the two states on the regional states will be discussed. In addition, the process of turning the trade between the Black Sea and Egypt through land and sea routes into a state policy will be studied. Moreover, this study will also discuss the prices of slaves, methods of procuring slaves, slave traders and the practices of the traders during the sale of slaves.