Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Seçilmiş OECD ülkelerinden bulgular
The relationship between energy consumption and economic growth: Evidence from selected OECD countries
- Tez No: 878039
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH İSMAİL ÇEVİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Enerji yaşamın her alanında ihtiyaç duyulan önemli bir unsurdur. Nüfus artışı ve teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında enerji talebi sürekli artmaktadır. Enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki ülkelerin yatırım politikalarını, uzun ve kısa dönem hedeflerini belirlemesi açısından büyük önem arz etmektedir. İktisadi politikalarda enerjinin önemi 1970'li yıllar kadar üretimde bir ara girdi olarak değerlendirildiğinden anlaşılmamıştır. 1970'li yıllarda yaşanan petrol krizi sonrası enerjinin önemi anlaşılmış ve enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaların sayısı artmıştır. Son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar, savaşlar vb. nedenlerden dolayı küresel bazda enerji krizleri yaşanmakta olup; ülkelerin bu süreçte enerji politikalarını doğru belirlemesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada seçilmiş 21 OECD ülkesi için enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasında ilişkinin olup olmadığı; arada ilişki mevcutsa bu ilişkinin yönü 1965 ile 2021 yılları arasındaki veriler kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Analizde kullanılan zaman serileri ilk olarak durağanlık sınamasına tabi tutulmuş olup; VAR modeli yardımıyla durağan seriler için Granger nedensellik analizi; durağan olmayan seriler için Toda-Yamamoto nedensellik testi yapılmıştır. 9 ülkede enerji tüketiminden ekonomik büyümeye doğru, 1 ülkede ekonomik büyümeden enerji tüketimine doğru, 1 ülkede çift taraflı nedensellik olduğu ve 10 ülkede enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasında nedensellik olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is an important element needed in all areas of life. Considering population growth and technological developments, energy demand is constantly increasing. The relationship between energy consumption and economic growth is of great importance for countries to determine their investment policies, long and short term targets. The importance of energy in economic policies was not recognized until the 1970s as it was considered as an intermediate input in production. After the oil crisis in the 1970s, the importance of energy was understood and the number of studies examining the relationship between energy consumption and economic growth increased. In recent years, energy crises have been experienced on a global basis due to epidemics, wars, etc., and it is of great importance for countries to determine their energy policies correctly in this process. In this study, whether there is a relationship between energy consumption and economic growth for 21 selected OECD countries is examined, and if there is a relationship, the direction of this relationship is tried to be explained using data between 1965 and 2021. The time series used in the analysis were first subjected to stationarity test; Granger causality analysis for stationary series and Toda-Yamamoto causality test for non-stationary series were implemented with the help of VAR model. It has been concluded that in 9 countries, there is a causality from energy consumption to economic growth, in 1 country there is a causality from economic growth to energy consumption, in 1 country there is a bilateral causality and in 10 countries there is no causality between energy consumption and economic growth.