Mudanya'da Osmanlı dönemi camiileri
Osmanlı period mosques in Mudanya
  1. Tez No: 878040
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ GÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Osman Gazi'nin 1321'de Mudanya'yı fethetmesiyle birlikte Türk nüfus hızla artmıştır. Bu durumla beraber dinî mimari ihtiyacının artması, bölgede imar faaliyetlerini hızlandırmıştır. Araştırmamızda, Mudanya'daki Osmanlı döneminden kalan Tekke-i Atik (15. yüzyıl), Hasan Bey (17. yüzyıl), Halil Ağa (Eski), Tekke-i Cedid ve Ömer Bey (18. yüzyıl) Camilerinin, malzeme kullanımı, teknik özellikleri, mimari elemanları, yapı birimleri ve süslemeleri incelenmiştir. Yapılan literatür çalışmaları ve alan araştırmaları, bu yapıların geçmiş ve günümüzdeki durumlarını belirlememize ve bir sonuca ulaşmamıza yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the conquest of Mudanya by Osman Gazi in 1321, the Islamic population rapidly increased, leading to an escalation in the demand for religious architecture. This, in turn, accelerated construction activities in the region. In our research, the mosques from the Ottoman period in Mudanya, including Tekke-i Atik (15th century), Hasan Bey (17th century), Halil Ağa (Eski), Tekke-i Cedid, and Ömer Bey (18th century), were examined in terms of material usage, technical specifications, architectural elements, structural units, and ornamentation. Literature studies and field research enabled us to determine the past and present conditions of these structures and reach a conclusion.