Meslekü'l-kurrâ fî şerhi ebyâtı'bni'l-Cezerî fî ilmi'l-kırâ'e adlı eser: Tahkik ve tahlil
Mesleku'l-kurra fi serhi ebyati'bni'l-Cezeri fi ilmi'l-kira'e: Critical edition and analysis
- Tez No: 878055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHALİM BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
İbnü'l-Cezerî, hicrî sekizinci asrın ikinci yarısıyla dokuzuncu asrın ortalarına kadar yaşamış ve gerek kendi döneminde gerekse sonraki dönemlerde kıraat sahasının en önde gelen âlimlerinden biri olarak kabul görmüştür. İbnü'l-Cezerî tarafından vücuda getirilen el-Mukaddime adını taşıyan eser ise bir tecvid manzumesidir. Onun bu eseri, tecvid ilminin anlaşılması ve uygulanması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu eser, Kur'an'ın doğru okunması ve güzel bir şekilde tilavet edilmesi konusunda derin bilgiler sunmaktadır. Kaleme alındığı günden itibaren el-Mukaddime'ye yönelik sayısız şerh yazılmıştır. Bu derin ve kapsamlı şerhlerden biri de İmâm-ı Câmi-i Cedîd'in Meslekü'l-kurrâ fî şerhi ebyâti'bni'l-Cezerî fî ilmi'l-kırâ'e adlı çalışmasıdır. Adı geçen eserin tahkik ve tahlilini konu edinen bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbnü'l-Cezerî'nin hayatı, hocaları ve eserleri işlenmiştir. İkinci bölüm, İmâm-ı Câmi-i Cedîd'in hayatı ve ilgili eserinin incelenmesine dönüktür. Üçüncü bölüm ise Meslekü'l-kurrâ isimli eserin tahkikine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Jazari, who lived in the second half of the eighth century Ah. and the first half of the ninth century, is considered one of the foremost scholars in the field of Quranic recitation both during his time and in later periods. The work titled“Al-Muqaddimah,”created by Ibn al-Jazari, is a treatise on tajweed (the rules of Quranic recitation). This work holds significant importance for understanding and applying the science of tajweed. It provides profound insights into the correct and beautiful recitation of the Quran. Since its composition, numerous commentaries have been written on“AlMuqaddimah.”One of the deep and comprehensive commentaries is the work by Imam-i Jami-i Cedid titled“Maslak al-Qurra fi Sharh Abiyat Ibn al-Jazari fi Ilm alQira'ah.”This thesis, which focuses on the critical edition and analysis of the aforementioned work, consists of three sections. The first section covers the life, teachers, and works of Ibn al-Jazari. The second section is devoted to the life of Imami Jami-i Cedid and the examination of his relevant work. The third section is dedicated to the critical edition of the work“Maslak al-Qurra.”