Çocukluk çağı travması ile mizofoni arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolünün incelenmesi
Examination of the mediating role of emotion regulation difficulties on the relationship between childhood trauma and misophonia
  1. Tez No: 878069
  2. Yazar: MERT İLGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DENİZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ve mizofoni arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, ortaya çıkan seslerden rahatsız olan 18 yaş ve üstü 486 birey oluşturmaktadır. Betimleyici bir çalışma olan bu araştırmada çocukluk çağı travması ile mizofoni ve duygu düzenleme güçlüğünün bu ilişkideki etkisini ortaya koymak adına ilişkisel tarama yöntemine uygun şekilde düzenleme yapılmıştır. Çalışmanın modeli ise teorik yapıları test etmek için kullanılan yapısal eşitlik modelidir. Araştırmaya katılan bireylerin seçimi, olasılıksız örnekleme yönteminden olan amaçlı örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak; Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Mizofoni Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Veriler sosyal medya aracılığıyla Google Forms üzerinden toplanmış, elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerde cinsiyet değişkeni açısından bakıldığında; katılımcıların Çocukluk Çağı Travması Ölçeğinden almış oldukları puanlar açısından, kadınlar lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Benzer şekilde mizofoni açısından yapılan karşılaştırmada da kadınlar lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Profesyonel ruhsal yardım alma açısından bakıldığında; çocukluk çağı travması ve mizofoni açısından profesyonel ruhsal yardım alanlar lehine anlamlı fark bulunmuştur. Yapılan yapısal Eşitlik Modelin analizde, duygu düzenleme güçlüklerinin çocukluk çağı travması ile mizofoni arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü oynadığını bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of emotion regulation difficulties on the relationship between childhood trauma and misophonia. The participants of this study consists of 486 individuals aged 18 and over who are disturbed by specific sounds. This descriptive study is designed in accordance with the relational screening model to reveal the impact of childhood trauma on misophonia and the effect of emotion regulation difficulties on this relationship. The model used in the study is the structural equation model, which is employed to test theoretical constructs. Participants are selected using purposive sampling, a type of non-probability sampling. Data collection tools include the Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Misophonia Questionnaire, and Difficulties in Emotion Regulation Scale. Data were collected via Google Forms through social media and obtained data is analyzed subsequently. The analysis revealed a significant relationship between Childhood Trauma Questionnaire scores and Misophonia Questionnaire scores. From a gender perspective, there was a higher rate in the Childhood Trauma Questionnaire scores of women participants in comparison to men, indicating that women are more affected by childhood traumas. Similarly, comparisons in terms of misophonia also showed a significant difference in women. In terms of professional psychological support, those who received such support showed significant differences in childhood trauma and misophonia compared to those who did not. The analysis using the Structural Equation Model found that emotion regulation difficulties play a partial mediating role in the relationship between childhood trauma and misophonia.