Teoman Duralı ve Yalçın Koç'un bilim ve düşünce sistemlerinin Türk kimliğine katkıları
Contributions of Teoman Duralı and Yalçın Koç's science and thought systems to Turkish identity
- Tez No: 878129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Teoman Duralı ile Yalçın Koç'un sosyal ve kültürel çevreleri üzerinden ortaya koydukları temel kavram ve düşünceleri karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiş; Türk düşüncesine kazandırdıkları kavramlar tahlil edilmiştir. Tezde her iki düşünürün akademik eğitim süreçlerinde pozitif bilim zeminine dayanmalarına rağmen, olgunluk dönemlerinden itibaren ise Batı Medeniyetini ve onun dayandığı düşünce temellerini ve sistemlerini farklı kavramlar aracılığıyla eleştirmeleri üzerine dikkat çekilmektedir. Ayrıca Batı medeniyetinin pozitivist bilim ve materyalist felsefe sistemi yerine metafizik temelli bir düşünce sistemi kurma çabaları, karşılaştırmalı ve yorumsamacı bir yaklaşımla analiz edilmeye çalışılmıştır. Tezde kullanılan dokümanlara ve kaynak bilgilere her iki düşünürün eserleri ve makalelerinin incelenmesi ile ulaşılmıştır. Böylece çalışma sürecinde ilgili literatür incelenerek, bilgiler ve kavramlar sınıflandırılmıştır. Ayrıca Merton'un ve Mannheim'in bilgi sosyolojisi çalışmalarında kullandıkları kavramsal analizin önemine yapmış oldukları vurgudan hareketle, Duralı ve Koç'un aynı ve benzer kavramlara yükledikleri anlamların karşılaştırılmaları yapılmıştır. Sonuç olarak her iki düşünürün Türk düşüncesine kazandırmış oldukları kavramlar ve düşünce sistemleri karşılaştırmalı olarak tasvir ve analiz edilmiştir. Bu çalışmanın Türk düşünce sistemi hakkında yapılacak karşılaştırmalı çalışma ve araştırmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic concepts and ideas put forward by Teoman Duralı and Yalçın Koç through their social and cultural environments were examined comparatively; The concepts they brought to Turkish thought were analyzed. In the thesis, attention is drawn to the fact that although both thinkers were based on positive science during their academic education, they criticized Western Civilization and the thought foundations and systems on which it was based, through different concepts, from their maturity periods. In addition, the efforts of Western civilization to establish a metaphysically based thought system instead of the positivist science and materialist philosophy system have been tried to be analyzed with a comparative and interpretive approach. The documents and source information used in the thesis were obtained by examining the works and articles of both thinkers. Thus, during the study process, the relevant literature was examined and information and concepts were classified. In addition, based on Merton's and Mannheim's emphasis on the importance of conceptual analysis used in their studies on the sociology of knowledge, a comparison was made of the meanings that Duralı and Koç attributed to the same and similar concepts. As a result, the concepts and thought systems that both thinkers brought to Turkish thought were comparatively described and analyzed. It is thought that this study will contribute to comparative studies and research on the Turkish thought system.