Şaban Teoman Duralı'da Türklük sorunu
The Question of Turkishness in Şaban Teoman Durali
- Tez No: 903465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türklük sorunu; Türk kimliği, Türk karakteri ve Türk milleti oluşumu gibi unsurların birbiriyle etkileşimi sonucunda ortaya çıkmış bir meseledir. Türk kimliği, tarih içerisinde birçok farklı bakış açısıyla değişip gelişmektedir. Bu bağlamda Türk kimliği Göktürk, Uygur, Selçuklu ve Osmanlı döneminde birçok değişim ve gelişim yaşamaktadır. Özellikle Türk kimliğinin İslamiyet unsuru ile birleşmesi Türk milletini birçok açıdan etkilemektedir. Duralı'nın tarih felsefesi bağlamında görüşleri Türklük sorunu konusunda kaynak teşkil edebilir. Duralı, tarih felsefesi bağlamında Türklük sorunuyla ilgili birçok açıdan görüş dile getirmektedir. Bu bağlamda Türk filozof, mütefekkir ve akademisyen olan Şaban Teoman Duralı'nın tarih felsefesinden yola çıkılarak Sorun Nedir?, Çağdaş Küresel İngiliz-Yahudi Medeniyeti ve Omurgasızlaştırılmış Türklük gibi eserlerinden yararlanılıp Türklük sorunu konusunda bir tez ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu tezde Türk kimliği, tarihsel bağlamda bir bütün olarak sunulmaya çalışılıp incelenmiştir. Türk kimliği, hafızasında ve bugününde birçok değişiklik yaşamıştır. Yaşanılan bu değişikliğin sebebi Türk kimliğinin karşılaştığı durumlar olabilir. Özellikle bu durumlardan biri İslamiyet unsuru diğeri ise Osmanlı dönemi denilebilir. Türklük sorunu açısından Türk kimliğinin inşa süreci, İslam boyutu ve Türklüğün hafızası olan Osmanlı dönemi olarak konu bağlamında anlatılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The question of Turkishness is an issue that has emerged as a result of the interaction of elements such as Turkish identity, Turkish character and the formation of the Turkish nation. Turkish identity has been changing and developing from many different perspectives throughout history. In this context, Turkish identity has experienced many changes and developments during the Gokturk, Uighur, Seljuk and Ottoman periods. Especially the merging of Turkish identity with the element of Islam affects the Turkish nation in many ways. Duralı's views in the context of philosophy of history can constitute a source on the problem of Turkishness. Duralı expresses many views on the problem of Turkishness in the context of philosophy of history. In this context, based on the philosophy of history of Şaban Teoman Duralı, who is a Turkish philosopher, thinker and academician, a thesis on the problem of Turkishness has been tried to be put forward by making use of his works such as What is the Problem?, Contemporary Global British-Jewish Civilization and Spinelessized Turkishness. In this thesis, Turkish identity is presented and analyzed as a whole in a historical context. Turkish identity has experienced many changes in its memory and present. The reason for these changes may be the situations encountered by Turkish identity. In particular, one of these situations can be called the element of Islam and the other the Ottoman period. In terms of the problem of Turkishness, the construction process of Turkish identity, the Islamic dimension and the Ottoman period, which is the memory of Turkishness, are tried to be explained in the context of the subject.