Üniversite gençliğinde romantik ilişkilerin dönüşümü
The transformation of romantic relationships in college youth
  1. Tez No: 878130
  2. Yazar: ÖZGÜR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYFUN AMMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, üniversite gençliğinin romantik ilişki kurma ve sürdürme biçimlerini araştırmak üzere tasarlanmıştır. 19. yüzyıldan itibaren Batı Avrupa'dan yükselen modernleşme deneyimi, bu sürece eklemlenen küresel toplumların sosyal yapılarını köklü bir şekilde etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir. Bu süreçte bilimsel ve teknik ilerlemeler, kentleşme, sekülerleşme ve bireyselleşme gibi modernleşme dinamiklerine paralel olarak sosyo-kültürel düzeyde bir romantik aşk olgusunun yüceltildiğine ve bu olgunun modern toplumlarda önemli bir yer edindiğine tanık olmaktayız. Yine bu bağlamda, eş seçimi, flört, cinsellik gibi olgulara ilişkin gençlerin evlilik-öncesi romantik ilişki biçimlerinde benimsedikleri tutum ve davranış rollerinde önemli farklılaşmalar olduğu gözlenmektedir. Dolayısıyla bu araştırmada gençlerin evlilik, aile kurumuna ilişkin gelecek projeksiyonlarının yanı sıra, mevcut (evlilik-öncesi) romantik ilişki durumları incelenmiştir. Gençlerin ebeveynleriyle ilişkileri, arkadaş çevresi, tüketim alışkanlıkları, değer algıları, dinsel ve ideolojik yatkınlıkları gibi belli başlı bağımsız değişkenlerin romantik ilişkileri üzerindeki etkilerini incelemeye dayanan bütüncül bir yaklaşım benimsenmektedir. Araştırma evreni, Sakarya Üniversitesi'ne kayıtlı lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. %90 güven aralığı ve 0.3 hata payı gözetilen betimsel araştırmamız, tabakalı örnekleme tekniğine göre 7 fakülteden seçilmiş 820 kişilik bir öğrenci grubuyla sınıf içi ortamda ve anonim olarak gerçekleştirilmiştir. Hem evli öğrenciler hem de yabancı uyruklu öğrenciler araştırma kapsamının dışında tutulmuştur. Araştırmada, evliliğin önemini korumakla birlikte getirdiği sorumlulukların gençler için göz korkutucu olduğu, evlilik için aşkın bir önkoşul olduğu, bekârete atfedilen değerin azalma eğiliminde olduğu, eş seçiminde maddi konfor beklentilerinin öne çıktığı, kentleşmenin, sosyal medyanın ve sekülerleşmenin evlilik-öncesi cinselliğin artışında önemli ölçüde etkili olduğu, gençlerin artan ilişki sayısının ve sıklığının akışkan ve kırılgan ilişkilerin artışında da etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to investigate the ways in which university youth form and sustain romantic relationships. The experience of modernization, originating from Western Europe since the 19th century, has profoundly influenced and continues to impact the social structures of global societies that have become integrated into this process. Concurrent with dynamics of modernization such as scientific and technological advancements, urbanization, secularization, and individualization, we observe the exaltation of a romantic love phenomenon at the socio-cultural level, which has gained significant prominence in modern societies. Within this context, significant variations are observed in the attitudes and behavioral roles adopted by youth in premarital romantic relationships concerning phenomena such as mate selection, dating, and sexuality. This research examines not only the future projections of youth regarding marriage and family institution but also their current (premarital) romantic relationship statuses. A comprehensive approach is adopted, examining the effects of major independent variables such as relationships with parents, peer groups, consumption habits, value perceptions, religious and ideological inclinations on romantic relationships. The population of the study consists of undergraduate students enrolled at Sakarya University. With a descriptive methodology adhering to a 90% confidence interval and a 0.3 margin of error, our stratified sampling technique involved a student sample of 820 individuals selected from 7 faculties, conducted in classroom settings anonymously. Both married students and foreign nationals were excluded from the scope of the research. Findings suggest that while the importance of marriage is upheld, the responsibilities it entails may be daunting for young individuals. Furthermore, it is found that love is considered a prerequisite for marriage, the value attributed to virginity is diminishing, material comfort expectations are prominent in mate selection, and urbanization, social media, and secularization significantly influence the increase in premarital sexuality. Additionally, it is concluded that the rising number and frequency of relationships among youth contribute to the increase in fluid and fragile relationships.