Examining the predictive roles of university students' self-compassion and cognitive flexibility levels on theirrelationship satisfaction levels
Üniversite öğrencilerinin öz şefkat ve bilişsel esneklikdüzeylerinin ilişki doyum düzeyleri üzerindeki yordayicirollerinin incelenmesi
- Tez No: 948830
- Danışmanlar: DOÇ. SERDAR KÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin romantik ilişki doyumlarının yordayıcıları olarak öz-şefkat ve bilişsel esnekliğin rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 18-25 yaş aralığında ve aktif olarak romantik ilişki sürdüren 150 kadın ve 150 erkek olmak üzere toplam 300 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Veriler; Romantik İlişki Doyumu Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri aracılığıyla toplanmış, analizlerde betimsel istatistikler, korelasyon, çoklu regresyon, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öz-şefkat ve bilişsel esneklik, romantik ilişki doyumunun anlamlı yordayıcılarıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the role of self-compassion and cognitive flexibility as predictors of romantic relationship satisfaction among university students. The study sample consisted of 300 university students, 150 female and 150 male, aged 18-25, who were actively involved in a romantic relationship. Data were collected using the Romantic Relationship Satisfaction Scale, Self-Compassion Scale, and Cognitive Flexibility Inventory, and descriptive statistics, correlation, multiple regression, independent sample t-test, and one-way ANOVA tests were used in the analyses. According to the study findings, self-compassion and cognitive flexibility are significant predictors of romantic relationship satisfaction.