Know-how sözleşmesi
Know-how contract
  1. Tez No: 878160
  2. Yazar: BETÜL ÖZGE İMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada know-how sözleşmesi incelenmiştir. Know-how, patentlenmemiş bilgi ya da tecrübedir. İş hayatında, bir tacirin zamanla edindiği bilgi ya da tecrübe know-how olabileceği gibi belirli bir üretim biçiminin, belirli bir teknolojinin kullanılmasının ya da genel olarak bir işin nasıl yapılacağının bilgisi de know-how olarak tanımlanır. Know-how sözleşmesi, bilhassa patentlenmemiş ya da patentlenmesine gerek olmayan fakat ticari ilişkisinde kendisine rekabet avantajı sağlayan bilgi veya tecrübesini diğer firmalar ve şirketler ile paylaşmak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin kendilerini bu ticari ilişkide korumak için geliştirdikleri bir sözleşme türüdür. Bu sözleşme türünde know-how veren ve know-how alan vardır. Know-how veren, bilgi veya tecrübeyi know-how alana vermeyi yükümlenir. Buna ek olarak, know-how alanın know-how'dan yararlanması için gerekli olan hazırlıkları ve eğitimleri sunar. Azami yararlanma için gerekli olan hizmetleri de sunar. Know-how alan da bunun karşılığında belirli bir bedel ödemeyi yükümlenir. Bedel, sözleşmenin şartlarına göre götürü bedel, parça başına bedel, ciro üzerinden ya da kârdan pay şeklinde belirlenebilir. Know-how alanın diğer yükümlülükleri ise sır saklama, rekabet yasağı gibi yükümlülüklerdir. Know-how veren, know-how sözleşmesi karşısında know-how'ın ayıbından ya da zapttan sorumludur. Ayrıca taraflar, yükümlülüklerini yerine getirmekte temerrüde düşerlerse karşı taraf, seçimlik haklarını kullanabilir. Know-how sözleşmesi fesih ya da dönme yoluyla sona erebilir. Bu durumda taraflar, uğradıkları müspet ya da menfi zararların tazmin edilmesini talep edebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the know-how contract was examined. Know-how is unpatented knowledge or experience. In business life, the knowledge or experience that a trader acquires over time can be known as know-how, as well as the knowledge of a certain form of production, the use of a certain technology, or how to do a job in general. Know-how contract is a type of contract developed by natural or legal persons who want to share their knowledge or experience, which is not patented or does not need to be patented, but which provides them with a competitive advantage in their commercial relations, with other companies and companies, in order to protect themselves in this commercial relationship. In this type of contract, there is a know-how giver and a know-how receiver. The know-how provider undertakes to give the knowledge or experience to the know-how recipient. In addition, know-how provides the necessary preparations and training for the recipient to benefit from know-how. It provides the necessary services for maximum benefit. The person who receives the know-how is obliged to pay a certain price in return. The price can be determined as a lump sum, a piece price, a turnover, or a share of the profit, depending on the terms of the contract. Other obligations of the know-how recipient are obligations such as confidentiality and non-competition. The know-how provider is responsible for the defect or seizure of the know-how against the know-how contract. In addition, if the parties default in fulfilling their obligations, the other party may use its optional rights. The know-how contract may be terminated by termination or withdrawal. In this case, the parties may request compensation for the positive or negative damages they have suffered.