The generation of timber-joint structures with an aggregative design algorithm
Birleştirici tasarım algoritması ile ahşap geçmeli yapıların üretimi
  1. Tez No: 878159
  2. Yazar: İLAY BEYLUN ERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇALIŞIR ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, geleneksel ahşap geçme yapım yöntemi olan Kurtboğaz'ın form bulma kapasitesini araştırmakta ve bu yöntemi korumak amacıyla hesaplamalı tasarım teknikleri aracılığıyla yeni mimari formlar ve olasılıklar keşfetmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda çalışma ilk olarak, Kurtboğaz'ın basit montaj kuralları ve tasarımcı tarafından oluşturulmuş birleştirme kuralları ile çeşitli formlar üreten ve bu kuralların rastgele uygulanmasıyla öngörülmesi zor formlara yol açan bir Birleştirici Tasarım Algoritması sunmaktadır. İkinci olarak çalışma, makine öğrenimi türlerinden biri olan pekiştirmeli öğrenmenin, bu üretici tasarım sürecine nasıl katkıda bulunacağını teorik bir çerçeve ile tartışacaktır. Bu araştırma farklı hesaplamalı yöntemleri birleştirerek Kurtboğaz yönteminin modüler ve yeniden yapılandırılabilir özelliklerini keşfetmektedir. Kurtboğaz'ın bu özellikleri onun form-bulma kapasitesini incelemek için güçlü bir temel sağlamaktadır. Geleneksel mimariyi ileri teknoloji kullanarak yorumlamak suretiyle, çalışma basit yapım-montaj kurallarıyla sayısız kombinasyon oluşturma potansiyelini göstermektedir. Birleştirici Tasarım Algoritması, rastgele kural uygulamasını mümkün kılarak çeşitli biçimler oluşturur. Ancak, Birleştirici Tasarım Algoritması'nın rastgele birleştirme nedeniyle uygulanmasında kendini tekrarlama, sınır tespiti, ve yapısal parametrelerin optimizasyonu gibi çeşitli zorluklarla karşılaşılabilir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, bu tez Birleştirici Tasarım Algoritması çerçevesine Pekiştirmeli Öğrenme'nin teorik entegrasyonunu önermektedir. Pekiştirmeli Öğrenme'nin entegrasyonu algoritmanın form bulma sürecini uyarlamalı olarak öğrenmesini ve optimize etmesini sağlayarak, Kurtboğaz yönteminin performansını ve uygulanabilirliğini çağdaş mimari pratiklerde artırması beklenmektedir. Entegrasyon henüz uygulanmamış olmasına rağmen, bu öneri gelecekteki araştırma ve geliştirme için bir yön çizmektedir. Bu araştırma, geleneksel yapım yöntemlerini koruma ve yenilemeye katkıda bulunmaktadır. Bu tez, tarihsel bilgiyi ileri teknoloji ile birleştirerek, mimaride yeni biçimsel olanaklar için sürdürülebilir ve yenilikçi mimari çözümler üretmeyi amaçlamaktadır. Gelecekte çalışma, zanaatkarlık ile dijital imalat arasındaki sinerjiyi keşfetmeye yönelik geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the form-finding capacity of the traditional timber-joint construction method, Kurtboğaz, aiming to explore new architectural forms and possibilities through computational design techniques to preserve vernacular construction methods. In this line, the study first offers an Aggregative Design Algorithm (ADA), which generates various forms with designer-constructed aggregation rules combined with simple assembly rules of Kurtboğaz, leading to emergent forms through the random application of these rules. Secondly, the study will discuss how Reinforcement Learning (RL), one of the machine learning methods, will contribute to this generative design process through a theoretical framework. The thesis combines different computational methods to explore the modular and reconfigurable characteristics of the Kurtboğaz method, providing a solid basis for examining its form-finding capacity. By interpreting traditional architecture using state-of-the-art technology, the study demonstrates the potential to generate numerous combinations with simple construction-assembly rules. The ADA enables random rule application to produce diverse forms. However, several challenges may be encountered during the application of ADA because of its random aggregation, such as self-repetition, boundary detection, and the optimization of structural parameters. This thesis proposes the theoretical integration of RL into the ADA framework to overcome these challenges. Incorporating RL is anticipated to enable the algorithm to adaptively learn and optimize the form-finding process, enhancing the performance and applicability of the Kurtboğaz method in contemporary architectural practice. Although the integration of RL has not yet been implemented, this proposal outlines a direction for future research and development. This research contributes to preserving and innovating traditional construction methods. By combining historical knowledge with advanced technology, this thesis aims to produce sustainable and innovative architectural solutions for new formal possibilities in architecture. The study will explore the synergy between craftsmanship and digital fabrication in future studies.