İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kütüphanesi 8 iae sr-000482 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
The transcription text of the poetry journal registered at Istanbul Research Institute library no. 8 i̇ae sr-000482 and its classification according to the systematic classification project (MESTAP)
  1. Tez No: 878168
  2. Yazar: EZGİ ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Klasik Türk edebiyatı tarihi ve araştırmalarının en önemli kaynaklarından biri şiir mecmualarıdır. Tertip edildikleri dönemin edebî zevkini, rağbet gören şairlerini ve şiirlerini yansıtan bu eserler, edebiyat tarihimizde müstesna bir yere sahiptir. Bu çalışmada İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi 8 İAE SR-000482 numarada kayıtlı şiir mecmuası incelenmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Genel itibarıyla birinci, ikinci ve üçüncü bölümde mecmuanın biçim ve içerik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise metnin kurulması sırasında benimsenen ilkeler belirtildikten sonra“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”dâhilinde hazırlanan çalışma, çeviri yazı alfabesi ile günümüz harflerine aktarılmış ve manzumelerin akademik neşirlerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important sources of classical Turkish literature history and research is poetry journals. These artworks, which reflect the literary taste, popular poets and poetries of the period in which they were framed have an exceptional place in our literary history. In this study, the poetry registered as 8 İAE SR-000482 at Istanbul Research Institute Library is evaluated. Our study consist of four parts. Generally, the first, second and third sections provide information about the format and content features of the journal. After stating the principles adopted during the creation of the text, the research done according to the Systematic Classification Project (MESTAP) is translated into current alphabet with translation writing alphabet and the comparison of the poetries are done according to the required academic studies.