Implementation of performance management in the pastry assembly area according to Lean-Six Sigma
Lean-Altı Sıgma'ya göre pastacılık montaj alanında performans yönetiminin uygulanması
  1. Tez No: 878172
  2. Yazar: SALMA AKHLIJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Etkili performans yönetimi, herhangi bir işletmenin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır ve operasyonel verimlilik ve etkinliğin sağlanmasında temel taş görevi görür. Bu, özellikle çeşitli üretim aşamalarının karmaşıklığının, yüksek kaliteli ürünlerin zamanında ve uygun maliyetle oluşturulmasını garanti etmek için titiz bir yaklaşım gerektirdiği pastacılık montajı alanında geçerlidir. Pastacılık montaj alanında sağlam bir performans yönetim sisteminin uygulanması kritik bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sistem, olağanüstü sonuçlar elde etmek için üretim sürecinin her yönünün kusursuz bir şekilde hizalanmasını sağlayan bir yol gösterici güç görevi görür. Son yıllarda Yalın Altı Sigma metodolojisi, performans yönetimine yenilikçi bir yaklaşım olarak giderek daha fazla ilgi görmeye başladı. Bu çift yönlü strateji, israfın ortadan kaldırılmasını ve sürekli iyileştirmeyi vurgulayan Yalın ilkelerini, kusurları ve farklılıkları azaltmaya odaklanan Altı Sigma metodolojileriyle bütünleştirir. Bu metodolojilerin birleştirilmesi yalnızca yüksek verimlilik vaat etmekle kalmıyor, aynı zamanda pastacılık üretim ortamında sürekli bir iyileştirme kültürünü de destekliyor. Bu tez, Yalın Altı Sigma'nın pastacılık montajı bağlamında uygulanabilirliği ve etkisinin araştırılmasını içermektedir. Araştırma, ampirik analiz ve vaka çalışmaları yoluyla, bu performans yönetimi yaklaşımının benimsenmesiyle ilgili somut faydaları ve zorlukları açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, pratik çıkarımlara ışık tutarak, pastacılık üretiminin karmaşık alanında operasyonel performansın optimize edilmesine ilişkin daha geniş söylemlere değerli bilgiler katmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective performance management is integral to the success of any business, serving as a linchpin for ensuring operational efficiency and effectiveness. This holds especially true in the realm of pastry assembly, where the intricacies of various production stages demand a meticulous approach to guarantee the timely and cost-effective creation of high-quality products. Within the pastry assembly area, the implementation of a robust performance management system emerges as a critical necessity. This system acts as a guiding force, ensuring that each facet of the production process aligns seamlessly to yield exceptional outcomes. In recent years, the Lean-Six Sigma methodology has garnered increasing attention as an innovative approach to performance management. This dual-pronged strategy integrates Lean principles, emphasizing the elimination of waste and continuous improvement, with Six Sigma methodologies, focusing on reducing defects and variations. The amalgamation of these methodologies not only promises heightened efficiency but also champions a culture of perpetual refinement within the pastry production landscape. This thesis delves into the exploration of the applicability and impact of Lean-Six Sigma in the pastry assembly context. Through empirical analysis and case studies, the research aims to elucidate the tangible benefits and challenges associated with the adoption of this performance management approach. By shedding light on the practical implications, this study seeks to contribute valuable insights to the broader discourse on optimizing operational performance in the intricate domain of pastry production.