Toplu konut yapımında tünel kalıp sistemi yerine prefabrik ön montajlı hacimsel sistem (PPVC) / betonarme prefabrik modüler sistem kullanımı
Use of prefabricated prefinished volumetric construction (PPVC) / reinforced concrete prefabricated modular system instead of tunnel formwork system in mass housing construction
  1. Tez No: 878256
  2. Yazar: SİMGE FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, toplu konut yapımında geleneksel tünel kalıp sistemine alternatif olarak prefabrik ön montajlı hacimsel sistem (PPVC) ve betonarme prefabrik modüler sistem kullanımının değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Katılımcı grubu olarak heterojen bir grup oluşturmak üzere farklı uzmanlık alanlarından 70 inşaat sektörü profesyoneli ve ya konuyla ilgili deneyime sahip kişiler seçilmiştir. PPVC sisteminin gelecekte sektörde önemli bir rol oynayacağına dair güçlü bir inanç bulunmaktadır. Katılımcıların çoğunluğu, PPVC'nin sağladığı maliyet avantajları ve zaman tasarrufu gibi faktörlerin bu düşünceyi desteklediğini belirtmiştir. Ayrıca, PPVC'nin çevre dostu ve sürdürülebilir bir yapı malzemesi olduğu düşünülmektedir. Katılımcılar, PPVC sistemiyle inşa edilmiş konut projelerinin, geleneksel inşa yöntemlerine göre daha avantajlı olduğunu düşünmektedir. PPVC'nin maliyet, zaman, dayanıklılık, bakım ve onarım gibi çeşitli avantajlar sunarak endüstriyel uygulamalarda tercih edildiği gözlemlenmektedir. Bu bulgular ışığında, PPVC'nin maliyet avantajlarına ek olarak çevresel etki, deprem dayanıklılığı ve iş sağlığı güvenliği gibi faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanmıştır. Prefabrik ön montajlı hacimsel sistemin avantajları göz önüne alınarak alanla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on evaluating the use of prefabricated pre-assembled volumetric systems (PPVC) and reinforced concrete prefabricated modular systems as alternatives to the traditional tunnel formwork system in mass housing construction. To create a heterogeneous participant group, 70 construction industry professionals and individuals with relevant experience in the subject were selected from different areas of expertise. There is a strong belief that PPVC will play a significant role in the industry in the future. The majority of participants indicated that factors such as cost advantages and time savings provided by PPVC support this belief. Additionally, PPVC is considered to be an environmentally friendly and sustainable building material. Participants believe that residential projects built with PPVC system are more advantageous compared to traditional construction methods. It is observed that PPVC is preferred in industrial applications due to its various advantages such as cost, time, durability, maintenance, and repair. In light of these findings, it is emphasized that factors such as environmental impact, earthquake resistance, and occupational health and safety should also be considered in addition to the cost advantages of PPVC. Recommendations related to the field are made taking into account the advantages of prefabricated pre-assembled volumetric systems.