Development of vectors for agricultural active agents by electrospinning and lyophilization methods and determination of their encapsulation and slow release functions
Elektrospinning ve liyofilizasyon yöntemleri ile tarımsal aktif ajanlar için vektörlerin geliştirilmesi ve bunların enkapsülasyon ve yavaş salınım fonksiyonlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 878257
  2. Yazar: NOUR OSMAN
  3. Danışmanlar: DR. MERVE SENEM SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarım alanında zararlıların ve hastalıkların etkin kontrolü, gıda güvenliğini sağlamak ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik etmek açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, zararlıları yönetmek için maddelerin iletilmesinde elektro eğrilmiş ve liyofilize taşıyıcıların kullanımını incelemektedir. Çalışma, tarımda zararlı kontrolünün gelişimine odaklanarak, değişen zorluklara yanıt olarak sürdürülebilir stratejilere olan talebi vurgulamakla başlar. Tartışma daha sonra Yeşil Devrim'e ve mahsulleri korumadaki ilerlemelere odaklanarak, yeni teslimat sistemlerinin verimliliği artırabileceğini vurgular. Nanoteknolojinin tarıma tanıtılması ve kapsülleme ile yavaş salınım mekanizmalarının oluşturulması incelenir, bu da elektro eğirme prensiplerinin incelenmesi ve aktif ajan taşıyıcılarının geliştirilmesi için liofilizasyon tekniklerinin uygulanmasına zemin hazırlar. elektro eğrilmiş ve taşıyıcılar üzerine mevcut çalışmalar gözden geçirilir, araştırma gerektiren bilgi boşluklarına dikkat çekilir. Metodoloji bölümü, tarımsal aktif maddelerin belirlenmesi, polimerlerin seçilmesi, elektro eğirme ve liyofilizasyon süreçlerinin yürütülmesi, karakterizasyon yöntemlerinin kullanılması ve yavaş salınım fonksiyonlarının değerlendirilmesi gibi konuları belirtir. Sonuçlar, elektro eğirme ve liyofilizasyon süreçlerinin optimize edilmesini, taşıyıcıların karakterizasyonunu, kapsülleme verimliliğinin analizini, salım desenlerinin incelenmesini, yavaş salınım fonksiyonları üzerindeki etkilerin araştırılmasını, mevcut teknolojilerle karşılaştırma yapılarak verilerin yorumlanmasını ve tarımsal kullanımlar için olası etkilerin tartışılmasını içerir. Genel olarak, tez, elektrospun ve liofilize taşıyıcıların tarımda çevre dostu zararlı kontrolü için çığır açıcı çözümler olabileceğini ve bu durumun küresel gıda güvenliği ve çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini vurgular.
Özet (Çeviri)
Effective pest and disease control in agriculture is crucial for food security and sustainable farming. This study investigates using electrospun and lyophilized carriers to deliver pest management substances. It begins by reviewing the evolution of agricultural pest control, highlighting the need for sustainable strategies due to changing challenges. The discussion includes the Green Revolution and crop protection advancements, emphasizing how new delivery systems can improve efficiency. The study explores nanotechnology in farming and the development of encapsulation and slow-release mechanisms, setting the stage for examining electrospinning and lyophilization techniques for active agent carriers. Existing research on these carriers is reviewed, identifying knowledge gaps needing further investigation. The methodology details the identification of agricultural active agents, polymer selection, electrospinning and lyophilization processes, characterization methods, and slow-release function evaluations. Results cover optimizing these processes, characterizing carriers, analyzing encapsulation efficiency, studying release patterns, and investigating slow-release impacts. The data interpretation includes comparisons with current technologies and implications for agricultural applications. Overall, the thesis underscores the potential of electrospun and lyophilized carriers as innovative solutions for eco-friendly pest control, contributing to global food security and environmental sustainability.