Collective excitations and density-wave instabilities in one-dimensional soft-core boson systems
Bir boyutlu yumuşak çekirdekli bozon sistemlerinde kollektif uyarılar ve yoğunluk-dalga kararsızlıkları
  1. Tez No: 878277
  2. Yazar: ZOHREH MOHAMMADI
  3. Danışmanlar: PROF. BİLAL TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Rydberg giydirilmiş potansiyellerle etkileşen bozonların tek telli ve çift telli yapılardaki dinamiklerini araştırıldı. Özellikle, uzun mesafelerde yumuşak çekirdek yapısına ve van der Waals kuyruğuna sahip olan Rydberg giydirme işleminin, bozonların tek telli ve çift telli sistemlerinin davranışını nasıl etkilediğini anlamayı amaçladık. Bu araştırma, rastgele faz yaklaşımı (RPA) ve sıfır sıcaklıkta Bogoliubov-de Gennes (BdG) ortalama alan yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirildi ve kolektif modların ortaya çıkışı ile yoğunluk dalgası kararsızlıklarına odaklandı. Rydberg giydirilmiş etkileşimlere sahip bozonların tek telli ve çift telli yapılardaki kolektif modların dağılımlarını inceledik. Uzun dalga boyu limitinde, simetrik ve anti-simetrik modlar, farklı ses hızları ile dalga vektörlerinde doğrusal davranış sergiler. Orta dalga vektörlerinde, özellikle büyük bağlanma sabitlerinde belirgin bir maxon-roton özelliği ortaya çıkar. Tel aralığının mod dağılımı üzerindeki etkisi büyüktür: daha küçük aralıklarda, serbest parçacık benzeri dağılıma sahip asimetrik mod kaybolurken, daha büyük aralıklarda, teller arası bağlanmanın azalması nedeniyle simetrik çift telli sistemlerde mod dejenerasyonu meydana gelir. Sistem, güçlü bağlanmalarda yoğunluk dalgalarına doğru kararsız hale gelir ve bu, hem simetrik hem de anti-simetrik dallarda rotun enerjisinin yok olmasıyla gösterilir. Ayrıca, teller arasındaki yoğunluk dengesizlikleri, uyarım dallarının enerjisini kaydırır ve homojen süper akışkan fazı daha düşük bağlanma sabitlerinde kararsız hale getirir. Gözlemlenen roton yumuşaması, yoğunluk modüle edilmiş fazlara doğru bir kararsızlık önermesine rağmen, bu fazları doğru bir şekilde karakterize etmek için daha sofistike sayısal yöntemler gereklidir.
Özet (Çeviri)
We investigated the dynamics of bosons interacting with Rydberg-dressed potentials in single-wire and double-wire structures. Specifically, we aimed to understand how the addition of Rydberg dressing, with its soft-core nature and van der Waals tail at long distances, influences the behavior of single-wire and double wire systems of bosons. This investigation was conducted using the random phase approximation (RPA) and the Bogoliubov-de Gennes (BdG) mean-field approximation at zero temperature, focusing on the emergence of collective modes and density-wave instabilities. We examined the dispersions of collective modes in single-wire and double-wire structures of bosons with Rydberg-dressed interactions. In the long-wavelength limit, symmetric and anti-symmetric modes show linear behavior in wave vectors with distinct sound velocities. A prominent maxon-roton feature appears at intermediate wave vectors, especially at large coupling constants. The influence of wire spacing on mode dispersion is significant: smaller spacings lead to the disappearance of the asymmetric mode with free-particle-like dispersion, while larger spacings result in mode degeneracy in symmetric bi-wires due to diminished inter-wire coupling. The system becomes unstable toward density-waves at strong couplings, indicated by the vanishing roton energy, affecting both symmetric and anti-symmetric branches. Additionally, density imbalances between wires shift the energy of the excitation branches and destabilize the homogeneous superfluid phase at lower coupling constants. While the roton softening observed suggests instability toward density-modulated phases, more sophisticated numerical methods are needed to characterize these phases accurately.